üniversiteli kadınlar

İstanbul Üniversitesi Kadın Çalışmaları Komisyonu, 25 Kasım için hazırlık öğrencisi kadınlarla buluşuyor!

"25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele gününe giderken forumda buluşuyoruz. Kampüste, evde, sokakta yaşadığımız sorunları ve bu sorunların karşısında nasıl duracağımızı konuşacağız."

Çalışan öğrenci olmanın kadınlık hali

‘Üniversite kentlerinde’ yoğunlukla hizmet sektöründe istihdam edilen genç kadınlar yoksulluk ve şiddet sarmalından uzaklaşamıyor. Ancak eğitimlerine devam edebilmek için bu koşullara mahkum ediliyor.

İstanbul Üniversitesinden kadınlar okuma atölyesinde buluştu

‘Ancak her kadın bu ezilmişliği deneyimlemiyordu. Patron kadınların işçilerin haklarını kısıtladıkça onları kendi çıkarları için şiddete terk ettiğini, ‘kız kardeşlerini’ unuttuğunu görmüştük.’

Sakarya Üniversitesi'nde öğrenciler cinsiyetçilik yapan akademisyeni şikayet etti

41 öğrenci, dersinde şort giyen kadın öğrenciye "Neden böyle giyindin?" diyen akademisyeni rektörlüğe şikayet etti. Sakarya Üniversitesi henüz duruma dair bir açıklama yapmadı.

Üniversitemizden, ülkenin dört bir yanına bizim de söyleyecek sözümüz var!

Üniversiteler açılırken, kadın topluluklarından, Ekmek ve Gül gruplarından genç kadınlara, LGBTİ’lere çağrılar var!

Üniversiteyi kazandık, hevesimiz kursağımızda kaldı

Yeni eğitim öğretim yılının başlamasıyla üniversiteyi kazanan genç kadınları saran kaygıların haddi hesabı yok.

İnönü Üniversitesi öğrencisi Meryem: ‘Yurt sorunu çözülmezse okulu donduracağım’

“Okulumuzda fakülte binası, yemekhane ve yurt hasar almış. Yerine bir şey de yapılmamış. Üniversite yıkılacaksa, binalardaki öğrenciler nerede eğitim alacak? Yurt yıkılırsa nerede kalınacak?"

Depremzede, işçi, öğrenci kadınların 8 mart talebi: İnsanca yaşamak, insanca çalışmak…

Depremzede, öğrenci ve işçi kadınlar 8 Mart’a giderken yaşadıkları sorunları ve ortaklaşan taleplerini anlattı.

Okumak için, okumak adına…

Ben bir öğrenci olarak, ben bir kadın öğrenci olarak ayakta kalmak için uğraşıyorum. Okuyabilmek ve hayallerimin peşinden gitmeye çalışıyorum. Ben yalnız değilim. Eğer birlik olursak, gücümüz artar.

Yeniden inşa edemeyeceğim duvar yok…

Okumak için çalışmak zorunda kalan kadın öğrenciler sadece yoğun temponun altında değil, aynı zamanda giyimlerine karışılması gibi baskıların da altında eziliyorlar.

Arel Üniversitesi yönetiminin eşitlik anlayışı: Kadın kulübüne erkek yönetici ısrarı

İşte üniversite yönetiminin ‘eşitlik’ anlayışı: Kadına şiddete uzlaştırma, kadın öğrencinin üzerine yürüme, Taciz ile Mücadele ve Önleme Komisyonunu pasif tutma…

Ne yapacaksınız seneye ev işini?

Yan yana gelmiş beş altı kadın sohbet ederken bir soru atılıyor ortaya, suratlarda belli belirsiz bir mimik, herkes birbirine bakıyor…

Öğrenciyken de stajyerken de sömürülmediğimiz, geçim sıkıntısı çekmediğimiz bir gelecek

Hukuk fakültesinde okuyan genç kadınlar okurken çalışmak zorunda kalmamak, daha iyi staj koşullarında staj görmek, sömürülmedikleri güvenli bir gelecek istiyor...

Gelecek kaygısı, geçim derdi, artan sorunlar: Üniversiteli kadınlar kıskaç altında

Geçim derdi üniversiteli genç kadınları okurken çalışmak zorunda bırakırken, başkaca sorunları beraberinde getiriyor. Gelecek kaygısı ise psikolojik danışma merkezleri sıralarını daha da uzatıyor.

Yediğimiz lokmayı saymadığımız, part time işlerde tacize uğramadığımız bir öğrencilik!

Kadın öğrenciler hem ekonomik krizden hem de ailevi sorunlardan dolayı part time çalışıyor. Bazıları ailesine yük olmak istemiyor. Bazıları da ailesine karşı güçlü durmaya çalışıyor.

Üniversitelerden kadın kulüpleriyle 8 Mart'ı konuşuyoruz

İstanbul Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi, ODTÜ ve Arel Üniversitesi'nden kadın kulüpleriyle üniversite öğrencileri için 8 Mart’ın ne anlama geldiğini, 8 Mart planlarını konuştuk.

Bizi güçlü kılacak olan; genç kadınların yan yanalığı!

Bugün yan yana gelen genç kadınlar da biliyor mücadele etmekten, yaşamımıza ve haklarımıza sahip çıkmaktan başka çaremiz yok.

‘Bizi ayakta tutacak tek şey dayanışma!’

Ev kiralarının duduk uçuklatan fiyatlara çıktığı, ev tutsan eşya bulamadığın bir zamanda Ebrar ve arkadaşı, komşularının dayanışmasıyla ev kurabilmiş oldukları için kendilerini şanslı hissediyor.

İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararına karşı üniversiteler arası toplantı yapıldı

İstanbul’da üniversite öğrencisi genç kadınlar İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararına karşı kendi alanlarında neler yapabileceklerini tartıştı.

Üniversiteli kadınlar eşitlik, özgürlük ve yaşamak istiyor

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde taleplerini konuştuğumuz Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi öğrencisi kadınlar, eşitlik ve özgürlük istediklerini söyledi.