Çocuk yaşta evlendirmelere karşı platform kuruluyor
Çocuk yaşta zorla evlendirmelerin önüne geçmek ve duyarlılığı artırmak için 13 yıldır kız çocuklarına ‘gelin tacı’ yapmayan Seval Alyürek, ‘Çocuklar Evlendirilmesin Platformu’nu kuracaklarını söyledi.

Çocuk yaşta zorla evlendirmelerin önüne geçmek ve toplumsal duyarlılığı artırmak için yola çıkanlardan kuaför Seval Alyürek, 13 yıldır kız çocuklarına "gelin tacı" yapmıyor. İş yerinin camına, "Çocuk geline hayır! 18 yaşından küçüklere gelin tacı değil, papatya takıyorum" yazısı asan Alyürek, bu durumu 33 yıllık meslek yaşamı boyunca aldığı en önemli karar olarak değerlendirdi.

'O ÇOCUKLARI SÜSLEMEYELİM'
İzmir'in Konak ilçesi Hatay semtinde kuaförlük yapan Alyürek, 13 yıl önce gelin başı yapılması için getirilen küçük yaştaki bir kız çocuğunun gözlerindeki korkunun hala aklında olduğunu söyledi. O günden bu yana zorla evlendirilen küçük yaştaki kız çocuklarının saçlarını yapmadığını belirten Alyürek, gelenleri de geri çevirdiğini anlattı. Çocuk evliliklerinin önüne geçebilmek ve toplumsal farkındalık yaratmak istediğini belirten Alyürek, iş yerine gelenlerle de sürekli bu konuda tartışmalar yaparak, daha fazla kişiyi etkilemeye çalıştığını ifade etti.
Çocukların sesi olmak istediğini dile getiren Alyürek, “En büyük pişmanlığım o gün getirilen kız çocuğunun ailesini ikna edememem. Bir kuaför olarak çocukların evlenmelerine mani olamıyorsak bile en azından o çocukları süslemeyelim. Tüm meslektaşlarımı da bunu yapmaya davet ediyorum” dedi.

'ÇOCUKLAR EVLENDİRİLMESİN PLATFORMU' KURULACAK'
Bir grup kadınla birlikte ''Çocuklar Evlendirilmesin" adıyla bir platform kurmaya hazırlandıklarını belirten Alyürek, tüm derneklerin, kadın kurumlarının hatta tüm toplumun çocuklar için yapılan çalışmalara, projelere destek vermesi gerektiğini ifade etti. Alyürek, İlk olarak çocuklara yönelik şiddet davalarında avukat ayağını oluşturduklarını ve bunun için İzmir Barosu ile görüştüklerini söyleyerek, “Mahkemelerde de çocukların sesi olmamız gerekiyor. Yasalar çerçevesinde İzmir Barosu bu projeye destek verdi. Elimizden geleni yapacağız. Pek çok sektör bunu yapabilir. Mesela gelinlikçiler gelinlik satmayabilir, gelin arabası süslemeyebilir. Bu şekilde safları sıkıştırarak, bir araya gelerek toplum bilincini oluşturmalıyız” dedi.

'GELİNLİK GİYDİRİLMİŞ OYUNCAKLAR RAFLARDAN İNMELİ'
Çocukların evlendirilmesinin önüne geçmeleri gerektiğini vurgulayan Alyürek, çocukların başına papatya takarak yaşamasına izin vermek istediğini kaydetti. Tezgahlarda satılan süslü bebeklerin çocuklar üzerindeki etkisine de değinen Alyürek, gelinlik giydirilmiş oyuncak bebekler ile çocukların evlendirilmesinin meşrulaştırıldığını söyledi. Alyürek, bu nedenle benzer oyuncakların raflardan inmesi gerektiğinin altını çizdi. Çocuklara yönelik yapılan çalışmaların çok nadir olduğunu ifade eden Alyürek, "Çocuğun rızası yoktur ve konu kapatılmıştır" denilerek çalışmaların toplumun tamamına yaygınlaşması gerektiğini söyledi.

Kaynak: DİHABER

İlgili haberler
Almanya'da 'çocuk evlilikleri'nin yasaklanmasının...

Almanya’daki kadın örgütleri ülkede yapılacak çocuk evliliklerinin kesinlikle yasaklanmasını istiyor...

8 maddede çocuk istismarıyla ilgili doğru bildiğin...

Çocuk istismarı haberleri her geçen gün artıyor, ailelerin tedirginliği de öyle. Peki çocuk istismar...

GÜNÜN İYİ HABERİ: Almanya’da çocuk evlilikleri res...

Almanya’da küçük yaşta evliliği yasaklayan yasa mecliste kabul edildi. Yasa, son yıllarda savaştan k...