GÜNÜN İSYANI: Kadından kasap olur!
Tarih boyunca gördük ki kadınların altından kalkamadığı, yapamadığı meslek yok. Eee bunca mesleğin erbabı olmak için kadınlar az mücadele etmedi. Kasaplıkta dahi bu böyle.

“Eskiden olduğu kadar değil canım, şimdi kadın-erkek ayrımı yok, herkes her işi yapıyor” deniliyor ya hani, bir de onu bana sorun.
Yok canım, tabii ki hala “kadın işi-erkek işi” tartışmaları yapılıyor. “Erkekten hemşire mi olurmuş?”, “Kadından şoför olmaz” gibi birçok laf, söz… Gerçi bu sözler erkekler söz konusu olduğunda uzamazken, biz kadınlar buradan da nasibimize düşeni misli misli alıyoruz. Hatta işin ilginç yanı günlük hayatımız içerisinde yaptığımız işler, mesleğimiz olduğunda “kadın ne alaka” tavrıyla karşılaşıyoruz. Örneğin kasaplık.
Ben bir markette kasap olarak çalışıyorum. Hemen herkes tuhaf karşılıyor. Ama bence tuhaf olan benim kasap olmam değil, iri yarı amcalara yakıştırılan bu mesleği biz kadınların yapamayacağını düşünmek. Sadece şaşırsalar belki anlayabilirim, ama çoğu zaman rahatsız edici tepkilerle karşılaşıyorum. Mesela yaka kartlarımız var, tüm sosyal medya hesaplarımdan takip edilip, tacize uğruyorum. Çünkü ben ilginç biriyim onların gözünde. Ya da karşıma geçip “Aaaaa bak baaağyyaan kasap, gel biraz izleyelim” diyebiliyorlar bağıra bağıra. Sonra da karşıma geçip öyle ağızları açık beni izliyorlar. Bazen komik olsa da hemen her gün karşılaşınca yoruluyor insan. Kendimi bazen “buyurun baaylar” derken buluyorum.

KADININ KESTİĞİ ET YENMEZ
Şöyle 100 erkeği çevirsek, yemek yapmak kimin işidir desek, büyük çoğunluğu ‘kadının’ der değil mi? Hatta özellikle kurban bayramında kesilen kurbanı eşit parçalara bir kasap edasıyla bölen kadınlar oluyor genellikle değil mi? Ama işte kadın kasap olunca, sakallı amca gelip “Kadının kestiği et yenmez” deyip olay çıkarabiliyor. İstedikleri tepki gelmeyince önce müdüre sonra insan kaynaklarına şikâyet edebiliyorlar. Tepki vermek gibi bir hakkımız asla yok, sonuçta o müşteri ve her zaman haklı. Hatta “Et de siz de çok güzelsiniz, insanın hemen yiyesi gerekiyor” dese bile tepki gösteremezsiniz.

KADIN BAŞINA!
Beni en çok şaşırtan ise kadınların tepkileri oluyor. Eti evde kadınlar doğrar normalde ama bunu meslek edinip, para kazanmayı garipsiyoruz. Hâlbuki biliyoruz ki biz kadınlar inanınca pek çok işin üstesinden gelebiliriz, her işi layıkıyla yapabiliriz. Boyun eğmememiz gerek “Kadın başına”, “Kız başına ne işin var kasaplıkta” tepkilerine. Hatta “Hoooop bilader! Ben kadınım ve mesleğim bu” diyebilmek asıl önemli olan. Ve bunu topluma kabul ettirmek için vazgeçmemekte çok önemli…

İlgili haberler
Beyler, kendini küllerinden yaratan kadınlardan ko...

Filiz'in yaşamı bir göç hikayesi, bir işçi kadın hikayesi, 2 çocuğunu tek başına büyüten bir anne hi...

Demirci Gülcan’ın önyargılara karşı direnişi

“Çeliğin mazisi hoşuma gidiyor. O sert görünümlü, soğuk madde, ateşle buluştuğunda yumuşayıp şekil a...

Kim ne der diye düşünmeyi bıraktım, özgürleştim

Sincan’da usta bir oto lastikçi olan Gülseren namı diğer Gül abla ile tanıştınız mı?