Gercüş’teki istismara yasaklar silsilesi!
Batman Gercüş'te 27 erkeğin bir çocuğu cinsel istismara maruz bıraktığı iddiasına, yayın yasağı ve gizlilik kararı getirildi; vekil ve kadın örgütleri yasağa tepki gösterdi.

Batman Gercüş'te 27 erkeğin bir çocuğu cinsel istismara maruz bıraktığı, iki kadını da fuhşa sürüklediği iddia edildi. Soruşturma kapsamında M.A. isimli erkek tutuklanırken, başsavcılık tarafından yapılan açıklamada “Soruşturmada şu ana kadar kamu görevlisi olan herhangi bir şüpheli tespit edilmemiştir” denildi. Ayrıca konuyla ilgili gizlilik kararı ve yayın yasağı getirildi. Emniyet, olayla ilgili sosyal medya paylaşımlarını gerekçe göstererek 27 kişi hakkında adli süreç başlattı. HDP Batman Milletvekili Felaknas Uca, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve Mardin Şahmaran Kadın Platformu olaya, gizlilik ve yayın yasağına tepki gösterdi.  

GİZLİLİK KARARI VE YAYIN YASAĞI KARARI ALINDI, KAMU GÖREVLİSİ OLAN HERHANGİ BİR ŞÜPHELİ BULUNMADIĞI AÇIKLANDI

Olayın gündeme gelmesinin ardından Batman Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açıklama yapılarak iddialar yalanladı. Gizlilik kararının getirildiği olayla ilgili başsavcılığın açıklaması şöyle:

“Gercüş Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülmekte olan mağdur çocuk P.Ö’nün cinsel istismara maruz kalması olayı hakkında kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla basın açıklaması yapılması uygun görülmüştür. Mağdur çocuk, 12.11.2020 tarihinde Cumhuriyet Başsavcılığımıza müracaat ederek kendisine tecavüz edildiğini ve hamile kaldığını beyan etmiştir. Olay Gercüş ilçesi sınırlarında gerçekleştiğinden, soruşturma dosyası 17.11.2020 tarihinde Gercüş Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmiştir. Gercüş Cumhuriyet Başsavcılığınca, mağdur ve şüphelinin iddiaları/beyanları doğrultusunda tüm deliller toplanmakta, titizlikle değerlendirilmektedir. Soruşturma kapsamında şüphelilerden M.A. 13.11.2020 tarihinde tutuklanmıştır. Soruşturmaya konu olay hakkında Gercüş Sulh Ceza Hâkimliğinin 18.11.2020 tarihli kararı ile gizlilik ve yayın yasağı kararı verilmiş olup, bazı medya kuruluşlarınca yayınlanan paylaşım ve iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. Soruşturmada şu ana kadar kamu görevlisi olan herhangi bir şüpheli tespit edilmemiştir. Konu ile ilgili soruşturma süreci titizlikle devam ettiği hususları, kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

ÇOCUK KORUMA ALTINA ALINDI

İstismara uğrayan 15 yaşındaki P.Ö., başka bir ilde bulunan Çocuk Koruma İlk Müdahele Merkezine (ÇOKİM) yerleştirildi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından yapılan açıklamada, "Batman Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüz tarafından olayın vuku bulduğu tarihte yapılan adli çalışmanın akabinde çocuğumuz farklı bir ildeki Çocuk Koruma İlk Müdahele Merkezimize (ÇOKİM) yerleştirilmiştir. Halen kuruluşta kalmakta olan çocuk ile ilgili Bakım ve Sağlık tedbiri kararı talep edilmiş ve gerekli mesleki çalışma başlatılmıştır. Gizlilik kararı çerçevesinde yürütülen adli sürece İl Müdürlüğü Hukuk Birimi tarafından müdahil olunmuştur" denildi.

SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMLARINA SORUŞTURMA

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), istismarla ilgili, sosyal medyada dezenformasyon yaptıkları iddiasıyla 27 kişi hakkında adli süreç başlatıldığını açıkladı.

EGM'den yapılan yazılı açıklamada, şöyle denildi:

"Yürütülen sanal devriye faaliyetleri kapsamında; 05/12/2020 tarihinde Batman İli Gercüş ilçesinde meydana gelen cinsel taciz olayını bölücü örgütün müzaheretiyle tamamen algı operasyonu üzerinden sosyal medyada dezenformasyon yapan 27 şahıs tespit edilerek adli süreç başlatılmıştır. Türk Polis Teşkilatı olarak ülkemizin huzur ve güvenliği için suç ve suçlularla mücadelemizi her alanda sürdürdüğümüz gibi sanal ortamda da sürdürmeye devam edeceğiz."

UCA: BU TÜR OLAYLARIN, KÜRTLERİN YOĞUN YAŞADIĞI İLLERDE SIKÇA MEYDANA GELMESİ TESADÜF MÜDÜR?

HDP Batman Milletvekili Felaknas Uca’da yaşanan olayı Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e sordu. Uca’a Gül’e şu soruları yöneltti:

“*Gercüş’te yaşanan bu olayla ilgili kaç kişi hakkında soruşturma başlatılmıştır?

*Devletin kolluk kuvvetlerinin karıştığı bu tür olayların, Kürtlerin yoğun yaşadığı illerde sıkça meydana gelmesi tesadüf müdür? Yoksa bu bilinçli bir politika mıdır? Bu sistematik istismarın sorumlularının yargılanmasını sağlamaya yönelik herhangi bir çalışmanız mevcut mudur?

*Olayı araştıran gazetecilerin haber yapmaları neden engellenmektedir? Haber yapılan siteye erişim engelinin nedeni ve hukuki dayanağı nedir? Haber erişiminin engellenmesiyle bu olay örtbas edilmeye mi çalışılmaktadır? Öyle ise kimler ne için korunmaktadır?

*Çocuğun üstün çıkarının korunması amacıyla yargılamanın mağdur çocuk açısından psikolojik olarak sorunsuz geçmesi için Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile koordineli bir çalışma planlanmakta mıdır?

*Kolluk kuvvetlerinin doğrudan isminin geçtiği kaç istismar davası mevcuttur? Hangi ilde kaç vaka vardır? Son bir sene içinde Batman’da kolluk kuvvetlerinin karıştığı kaç istismar vakası meydana gelmiştir? Sorumlularla ilgili herhangi bir işlem yapılmış mıdır? Bu vakalarla ilişkili olarak kaç kişi tutuklanmıştır?

TANRIKULU: SORUŞTURMADA GİZLİLİK KALDIRILACAK MI?

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Batman’ın Gercüş İlçesine bağlı bir köyde 15 yaşındaki çocuğa yönelik istismarın soruşturmasına gizlilik kararı getirilmesini Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e sordu.

Tanırıkulu, Gül’e şu soruyu yöneltti: “15 yaşında bir çocuğun aralarında kamu görevlilerinin de olduğu iddia edilen kişilerin sistematik şekilde cinsel istismarlarına uğraması akabinde dosyaya getirilen gizlilik kararı ile gelişmelerin kamuoyundan gizlenmesi toplumda derin infial yarattığından, kamuoyunun şeffaf bir biçimde bilgilendirilmesi amacıyla dosyada gizlilik kararı kaldırılacak mıdır?”

MARDİN ŞAHMARAN KADIN PLATFORMU: ‘ŞEFFAF HABER ALMAMIZI ENGELLEMENİZE İZİN VERMEYECEĞİZ’

Mardin Şahmaran Kadın Platformu ise olaya, yayın yasağı ve gizlilik kararına yaptıkları basın açıklamasıyla şöyle tepki gösterdi:

“Bölgede artan taciz, tecavüz, istismar ve fuhuş olaylarının tesadüf olmadığını, bu olayların Batman'daki uzman çavuş Musa Orhan ve Mardin'deki özel harekât polisi B.K olayında olduğu gibi birçok olaya yönelik cezasızlık politikalarının bir sonucu olduğunu biliyoruz. Batman Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada, ‘şu ana kadar kamu görevlisi olan herhangi bir şüpheli tespit edilmemiştir’ denildi. O zaman soruyoruz; neden yayın yasağı getirildi ve kimler korunmak isteniyor? Ayrıca olayın içinde olanlar tek tek açığa çıkarılması gerekirken, olayı haber yapan kadın muhabirlerin önü özel harekat tarafından kesilerek kimsin, niye buradasın, neyi araştırıyorsun, ilçeye neden geldiniz gibi sorular yöneltiliyor kadın arkadaşlar fiziki takibe alınıyor ve olayı açığa çıkaran jinnews'e erişim engeli getiriliyor Konuyla ilgili topluma bilgi verilip soruşturmanın şeffaf yürütülmesi ilk yapılması gereken iken, hızlıca yayın yasağının getirilmesi; yine konunun üstünün kapatılmaya çalışıldığını hepimizin aklına getiriyor. Ancak bilinsin ki biz kadınlar ve toplum olarak asla buna müsaade etmeyecek ve doğru, şeffaf haber almamızı engellemenize izin vermeyeceğiz.

Özel savaş politikaları yüzünden ne çocukluğumuzu yaşayabildik ne de gençliğimizi. Attığımız her güzel adımda bir kızkardeşimizin çığlığıyla sarsıldık. Batman, Mardin, Şırnak ve Dersim gibi birçok yerde taciz ve tecavüze uğrayan birçok kadın ve çocuğun çığlığı daha da kulaklarımızdadır ve acıları hâlâ yüreğimizdedir.”

Fotoğraf: Serra Akcan / csgorselarsiv.org

İlgili haberler
Gercüş’te ne oluyor?

Batman Gercüş'te aralarında uzman çavuş, polis ve korucuların da olduğu 27 erkeğin bir çocuğu cinsel...

Musa Orhan’ı koruyan devlet kadınlara ne söylüyor?

‘Bugün Kürt illerinde kadına ve çocuklara yönelik baskı, şiddet ve istismarın bölgede uygulanan fiil...

Nitelikli cinsel saldırı sanığı Musa Orhan, Jandar...

İpek Er’e cinsel saldırıda bulunduğu gerekçesiyle tutuklanan ancak 6 gün sonra tahliye edilen Musa O...