Kadınlar Maltepe’den seslendi: Sözleşmeden değil önümüzden çekilin!
Türkiye’nin pek çok yerinden kadınlar, “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” diyerek İstanbul Maltepe’de mitingde buluştu.

İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararına karşı aylardır sokakları terk etmeyen kadınlar bu kez İstanbul Maltepe Meydanından seslendi. İstanbul Sözleşmesinin kadınların yaşam güvencesi olduğuna dikkat çeken kadınlar iktidara ‘Sözleşmeden değil önümüzden çekil’ diye seslendi. 1 Temmuz’a kadar eylemlerini sürdüreceklerini ilan eden kadınlar, “Bugün burada, İstanbul’dayız. 1 Temmuz’da her yerdeyiz. İstanbul Sözleşmesi’nden de, haklarımızdan da vazgeçmiyoruz” dedi.


BİNLERCE KADIN MALTEPE’DE BULUŞTU

Kadınları şiddetten korumak için devlete yükümlülükler veren kadın ve LGBTİ haklarının korunmasını garanti altına alan İstanbul Sözleşmesi’nden Türkiye’nin 20 Mart gece yarısı çekilmesi 1 Temmuz’da resmileşecek.

Çekilme kararına karşı aylardır sokakları terk etmeye kadınlar bu kez Maltepe’de buluştu. kadın ve LGBTİ, emek ve meslek örgütü, siyasi parti, dernek, inisiyatif ve platformlardan oluşan 131 kurumun çağrısı ile gerçekleştirilen mitinge Türkiye’nin pek çok ilinden de katılım oldu.

‘İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz’, ‘İstanbul Sözleşmesi Bizim’ ‘Deniz Poyraz ölümsüzdür’, ‘Jin jiyan azadi’ sloganlarıyla alana giren kadınlar ellerinde ‘Bir kişi daha eksilmeyeceğiz’ ‘İstanbul Sözleşmesinden değil önümüzden çekil’, ‘Neşemizi çalanlardan hesap sormaya geldik’ dövizleri ile miting alanına yürüdü.

Alana girişte polis LGBTİ bayraklarına engel olmaya çalıştı. Kısa süreli gerginliğin ardından kadınlar alana girdi.

Mitingde ortak açıklamayı aralarında Sağlık Emekçisi Yasemin Bakır, DİSK Kadın Komisyonundan Olcay Ozak, katledilen Seda Kurt’un Annesi Bedia Akar, Katledilen İstanbul Aydın Üniversitesi öğretim üyesi Aylin Sözer’in öğrencileri adına Revşan Aydınarığ’ın da aralarında bulunduğu miting katılımcıları okudu.

Meclis’te oybirliği ile kabul edilen İstanbul Sözleşmesi’nden tek kişinin kararı ile çıkılmak istenmesine tepki gösterilen açıklamada, “Bu hukuksuz, bizim için geçersiz karar, isyanımızı, öfkemizi büyüttü. Kabul etmiyoruz” denildi.

Şiddetin, kadın katliamının, tecavüz ve tacizlerin artarak sürdüğü, kadına karşı tüm şiddet biçimlerinin sıradanlaştırıldığı, LGBTİ’lerin sistematik olarak hedef gösterildiği bir ortamda, sözleşmenin kaldırılmasının bu suçlara zemin hazırlamak anlamına geleceği vurgulanan açıklamada, sözleşmenin ardından bugün de 6284 Sayılı yasanın, yoksulluk nafakasının, çocuk istismarcılarına affın, şiddet suçlarında belge istenmesinin, çocuk istismarı, tecavüz ve kadına karşı şiddet suçlarında “somut delil” aranmasının gündeme getirildiği hatırlatıldı.

“Kazanılmış haklarımızın hiçbirinden vazgeçmiyoruz” diyen kadınlar, sözleşmenin tüm gereklerinin acilen yerine getirilmesi için acil eylem planı açıklanmasını talep etti.

1 TEMMUZ’A ÇAĞRI

1 Temmuz’da ülke genelinde gerçekleştirilecek İstanbul Sözleşmesi eylemlerine de çağrı yapılan açıklamada, “1 Temmuz’dan sonra da sözleşmeyi nasıl kazandıysak öyle savunacağız. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlandığı, erkek adalet değil, gerçek adaletin uygulandığı, demokratik bir hukuk devletinde eşit, özgür ve şiddetten uzak bir yaşam sürmek hakkımız” denildi. Açıklama “İstanbul Sözleşmesi’nden değil, önümüzden çekilin” çağrısı ile sona erdi.

AÇIKLAMANIN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ


‘ŞİDDETE UĞRADIM, BÜTÜN KAPILAR YÜZÜME KAPANDI’

Mitinge katılan kadınlar arasında 7 yıl boyunca evli olduğu erkek tarafından şiddete maruz kalan Hilal Acuner de miting alanındaki yerini aldı. Acuner çaldığı her kapının üzerine kapandığını söyledi: “Şiddet mağduruydum, emekli bir askerdi eşim, koşarak karakollara gittim, başıma silah bile dayadı, artık duvarlara mı çarpılmadım, gözlerim morluk içinde mi gezmedim her gün yalvarıyordum Allah’a kurtulmak için. Şimdi buradayım” dedi.

“Kendi kendime mücadele vermektense birlikte mücadele etmek çok daha önemli” diyen Acuner, “Buradaki bütün kadınların evlerine çekilip kalmamaları gerekiyor. Ben mücadele ettim, merdivenlerde yattım, geceleri sokaklarda yattım. Dayanışmanın duyarlılığın artması gerekiyor. Şiddet gören kadınlarla yan yana gelmemiz gerekiyor. Onların kendilerini yalnız hissetmemesi gerekiyor. Her gün kadınlar öldürülüyor. Ben kurtuldum, işte bunun için İstanbul Sözleşmesinin uygulanması gerekiyor. Yasalarla korunmuş oluyoruz, kendimizi daha güvende hissetmek istiyoruz” dedi.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ UYGULANANA KADAR EVLERİMİZE DÖNMÜYORUZ!

Yıldız Üniversitesi’nden Gizem Zorba: “Sürekli haberlere konu oluyor kadınlar, korkuyoruz. Bu yüzden İstanbul Sözleşmesi uygulansın istiyoruz. Bu nedenle buradayız, sıradaki olmak istemiyorum. Bir üniversite öğrencisi olarak buradayım. Bize bırakılan Türkiye’de korku ile yaşıyoruz. Metro kullanırken, taksi kullanırken korkuyoruz. Taksinin plakasını birine atmadan bir yere gidemiyoruz. Daha özgür yaşamak için korkmadan yaşamak için buradayım.”


Barış Annesi Hediye Aydın: “Ben bugün Deniz için buradayım. Sanki Deniz ne yaptı? Deniz işinde gücünde, gittiler Deniz’i öldürdüler. O katili gönderen insanlar var tek başına gitmemiş. Bütün kadınlar için buradayız. Bugün Deniz yarın ben, sonra sen… Biz savaş istemiyoruz, barış istiyoruz. Biz kardeşlik istiyoruz. Asker de gerilla da ölmesin. Onlar bunlar da bizim çocuklarımız. Biz hep barış istedik. Barışın peşindeyiz onlar ne yaparsa yapsın. Bir Deniz gitti, yüzlerce Deniz var burada.”

HT Solar İşçisi Şenay Karahan: “Bir kadın olarak bir işçi kadın olarak haklarımızı savunmak için buradayız. Biz kadınız, iş yerinde evde, her yerde pek çok sorun yaşıyoruz. Ne kadar birlik olursak o kadar başarılı olabiliriz. Ayrım yapmaksızın bütün kadınların başörtülü başörtüsüz bütün kadınlar yan yana gelmeli birbirine destek olmalı. Bir de o nedenle buradayız. Önemli olan kadınların bir araya gelmesi, yan yana gelmesi diyoruz. Tüm fabrikalarda işçiler bunu savunmalı geri adım atmamalı, biz kadınlara sadece biraz cesaret lazım. Elimden ne geliyorsa yapmak için buradayım.”

Edremit Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Kadriye Gümüştaş: “Sözleşme kaldırılmak istendikten sonra erkekler daha da cesaretlendi. Daha da saldırganlaştı. Neredeyse her gün bize yapılan müracaatlar arttı. Telefonlarla koruma kararı talepleri arttı. Ancak koruma kararına rağmen daha geçen hafta körfezde bir kadın kocası tarafından öldürüldü. Şiddet küçücük körfezde had safhada. İstanbul Sözleşmesi uygulanırsa erkeklerin bu cesareti kırılacak. Çocuk evliliklerine af tasarısı da gündemde, bunun için de İstanbul Sözleşmesi uygulansın istiyoruz. Biz vazgeçmeyeceğiz, alanlardayız, alanlarda olmaya devam edeceğiz.”


Altınoluk'tan Alevi Kültür Derneğinden Elif Aydın Duman: “Bütün kadınlar, ayrım olmaksızın, Alevi-Sünni, Kürt-Türk her ırktan her mezhepten kadınlar şiddete maruz kalıyoruz, sorun yaşıyoruz. Kadınlar her gün cinayetlere kurban gidiyor. Biz kadınlar geleceğimiz için, yarınlarımız için, çocuklarımız için geldik, İstanbul sözleşmesinden vazgeçmiyoruz.”

Edremit Eğitim Sen Kadın Sekreteri Devrim Ayata: “Buradayız, haklarımızdan ve yaşamlarımızdan vazgeçmemek için buradayız, mücadeleye devam.”

Edremit Eğitim Sen Baş Temsilcisi Fikriye Yadırgı: “Bugün tarihi bir gün, bu tarihte bizde yer almazsak gelecekte hesap veremeyiz. Bu boynumuzun borcu. Yaşamlarımıza sahip çıkmak için, öldürülen Deniz Poyraz için, katledilen tüm kadınlar için buradayız. 1 Temmuz’da geri çekilecek olan sözleşmenin uygulatılması için buradayız. Kadınlar geleceksizlikle yoksullukla baş başalar. İstanbul Sözleşmesi temel haklarını savunuyor kadınların; Daha bir hafta önce Sibel Kaman koruma kararına rağmen öldürüldü. Biz bunların önüne geçmek sözleşmeyi uygulatmak için elimizden ne geliyorsa yapacağız.”


Fotoğraflar: Ekmek ve Gül

Fotoğraf: Meltem Akyol/Ekmek ve Gül

İlgili haberler
EMEP İstanbul İl Başkanı Sema Barbaros: Hayatımız...

Hayatımız, haklarımız ve İstanbul Sözleşemesi’nden Vazgeçmiyoruz, diyen kadınlar 19 Haziran’da ve 1...

Kadınlardan çağrı: 19 Haziran’da mitingde, 1 Temmu...

İstanbul Sözleşmesi’ni Uygula Kampanya Grubu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla İstanbul Sözleşmesi...

Vazgeçmiyoruz! Tek bir hakkımızdan bile!

Bugün kadınlar İstanbul merkezli bir buluşmayla ülkenin dört bir yanında sokağa çıkarak “İstanbul Sö...

‘Vazgeçmiyoruz’ sözünün arkasında buluşalım!

Gel kız kardeşim. Bu buluşmaya, bu çabaya, bu dirayete ortak ol. 19 Haziran’da ‘İstanbul Sözleşmesi’...