Nastya'yı öldürdüğünü itiraf eden erkeğe 'delil yetersizliği'nden beraat
Anastasiia Emelianova'nı kesici aletle katleden Mohammad Nizar Arnabeh’in cinayet itiraflarına rağmen mahkeme sanık hakkında verdiği beraat kararının gerekçesini delil yetersizliğine dayandırdı.

 Erzurum’da birlikte yaşadığı Anastasiia Emelianova'nı (33) kesici aletle katleden Mohammad Nizar Arnabeh (30) hakkında “Kadına karşı kasten öldürmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle Erzurum 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada beraat kararı verilmişti. Beraat kararının gerekçesi "delil yetersizliği" olarak açıklandı.

GEREKÇE: YETERLİ KANIT YOK

Emelianova ile Arnabeh arasındaki mesajlaşmalardan aralarında bir sorun olmadığı kanaatine varıldığını belirten mahkeme, sanığın atılı suçu işlediğinin kesin delillerle desteklenmediğini savundu. Gerekçeli kararın sonuç bölümünde şu ifadeler yer aldı: “Sanığın 01.33'te henüz eve gitmediğinin kamera görüntüleriyle sabit olduğu, olay yerindeki kırık cam parçalarında sanığın parmak izinin de tespit edilemediği, bu haliyle sanığın yüklenen suçu işleyip işlemediği hususunda mahkememizde şüphe oluştuğu, sanığın Anastasia'ya yönelik kasten öldürme suçunu işlediğine ilişkin yeterli kanı oluşturacak, cezalandırılmasına yeterli, her türlü kuşkudan uzak, kesin ve inandırıcı delil elde edilemediği, ceza yargılamasında mahkumiyet kararı verilebilmesi için atılı suçun sanık tarafından işlendiğinin hiçbir duraksamaya yer vermeyecek şekilde hukuka uygun elde edilen kanıtlarla kesin olarak kanıtlanması gerektiği, zira ceza adaletinde olasılıklara ve varsayımlara göre karar verilemeyeceği, ceza muhakemeleri hukukun en temel ilkesinin şüpheden sanık yararlanır prensibi de nazara alındığında sanığa isnat edilen suçu işlediğine ilişkin her türlü şüpheden uzak, kesin, somut ve inandırıcı delil elde edilemediğinden sanık Mohammad Nizar Arnabeh'in üzerine atılı suçtan beraatına karar vermek gerekmiştir.”

CİNAYETİ İTİRAF ETMİŞTİ

Emelianova ve Arnabeh arasında evde tartışma çıktığı, apartmanda oturanların da duyduğu tartışmadan birkaç saat sonra Arnabeh'in alt kat komşusuna giderek Emelianova’nın yaralandığını söyleyip yardım istediği belirtilmişti. 112’ye yapılan ihbar üzerine apartmana polis ve sağlık ekipleri sevk edilmişti. Mohammad Nizar Arnabeh emniyet ve mahkemede farklı ifadeler vermişti. Tutuklu yargılandığı 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ilk kez hâkim karşısına çıkan Mohammad Arnabeh, Emelianova ile tartıştıkları ve kırılan sehpanın cam parçasını alarak kadının baldırına sapladığı yönündeki ifadesini kabul etmemiş "İfadem bir kurgudan ibaret" savunmasında bulunmuştu.

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
Nastya'nın katili müebbet hapis ile yargılanacak

Rus savaş karşıtı aktivist Anastasiia Emelianova'yı öldüren erkeğin, 'Kadına karşı kasten öldürme' s...

Nastya'yı öldürmekle yargılanan erkek beraat etti

Mahkeme, Rusyalı savaş karşıtı Nastya'yı öldürmekle yargılanan Mohammad N.A. hakkında beraat kararı...

Savaş karşıtı aktivist Anastasiia erkek arkadaşı t...

Rus savaş karşıtı aktivisti Anastasiia Emelianova, yaşadığı evde erkek arkadaşı tarafından katledild...