Pınar Gültekin Davası| Sanık ‘yeni deliller sunacağım’ dedi, karar çıkmadı
Muğla’da görülen Pınar Gültekin davasında, sanık Cemal Metin Avcı’nın mahkeme heyetine yeni deliller sunacağını belirtmesi ve erteleme talep etmesi üzerine duruşma 16 Mayıs’a ertelendi.

Muğla’da üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’in öldürülmesiyle ilgili Cemal Metin Avcı ile diğer sanıkların yargılanmasına devam edildi.

Sanık Cemal Metin Avcı, Muğla 3. Ağır Ceza Mahkemesindeki on birinci duruşmaya SEGBİS aracılığıyla katıldı.

Duruşma öncesi Muğla Adliyesi önünde bir araya gelen Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve kadın dernekleri, Pınar Gültekin’in fotoğrafları ile kadın cinayetlerini protesto etti.

Baba Sıddık Gültekin, duruşma öncesinde yaptığı açıklamada, davanın bir an önce sonuçlanmasını ve suçluların en ağır cezayı almasını istediklerini ifade etti.

MAHKEME 2 DOSYANIN BİRLEŞTİRİLMESİNE KARAR VERDİ

Davanın 24 Ocak 2022’de görülen 9’uncu duruşmasında savcı, mütalaasını açıkladı. Savcı, Pınar Gültekin’in hayattayken yangına maruz kaldığının oy birliği ile kabul edildiğini belirterek, Cemal Metin Avcı’nın “canavarca hisle öldürme” suçundan cezalandırılmasını talep etti. Mertcan Avcı’nın da “suç delillerini gizleme ve değiştirme eyleminde bulunması”, Cemal Metin Avcı’nın eski eşi Eda Karagün, iş ortağı Şükrü Gökhan Orhan, annesi Ayten ve babası Selim Avcı’nın da “suç delillerini yok etmek ve gizlemek” suçlarından cezalandırılmasını istedi.

Gültekin ailesinin avukatı Rezan Epözdemir, adli kontrol şartıyla daha önce serbest bırakılan Mertcan Avcı’nın tutuklanması talebiyle bir kez daha savcılığa başvurdu. Mertcan Avcı, 21 Şubat’ta “canavarca hisle ve eziyet çektirerek öldürme suçuna iştirak”ten tutuklandı.

 MERTCAN AVCI’NIN MÜEBBET HAPSİ İSTENDİ

Muğla Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ali Cenk Düzgün tarafından hazırlanan iddianamede, Mertcan Avcı’nın, Gültekin’in bulunduğu varildeki yangını önleyecek, sonlandıracak ve ağabeyini engelleyecek hiçbir eylemde bulunmadığına yer verilerek, “canavarca hisle ve eziyet çektirerek öldürme suçuna iştirak”ten ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

MERTCAN AVCI’YA AVUKATIN İTİRAZIYLA 2’NCİ KEZ TAHLİYE

Mertcan Avcı’nın tutukluluğuna avukatı tarafından itiraz edildi. İtirazı değerlendiren Muğla 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi sanığın kaçma şüphesinin olmaması, adli kontrol tedbirlerine uyması gerekçesiyle itiraz yolu açık olmak üzere tahliyesine karar verdi.

Karar çıkması beklenen duruşma sanık Cemal Metin Avcı’nın mahkeme heyetine yeni deliller sunacağını belirtmesi ve erteleme talep etmesi üzerine 16 Mayıs’a ertelendi.

Fotoğraf: DHA

KADINLAR DURUŞMA ÖNCESİ AÇIKLAMA YAPTI: TÜM FAİLLER YARGILANSIN
Muğla'da üniversite öğrencisi Pınar Gültekin'i katleden Cemal Metin Avcı kardeşi Mertcan Avcı, annesi Ayten Avcı, babası Selim Avcı, boşandığı eşi Eda Karagün ve ortağı Şükrü Gökhan Orhan'ın yargılandığı dava öncesi kadınlar Sınırsızlık Meydanı’nda basın açılaması yaptı.
Açıklamada Pınar Gültekin’in ailesi, çevre illerden kadınlar, HDP Milletvekilleri Serpil Kemalbay ve Meral Danış Bektaş da katılım gösterdi. “Pınar Gültekin için adalet. Tüm failler yargılansın” pankartını açan kadınlar sık sık, “Kadın cinayetleri politiktir”, “Pınar Gültekin isyanımızdır”, “Erkek adalet değil gerçek adalet” sloganları attı.
‘TEK BİR KİŞİ DAHA EKSİLMEYENE KADAR MÜCADELEMİZ SÜRECEK’
Kadın adına açıklamayı okuyan Eda Korkmaz, “Erkek şiddeti sonucunda planlı bir şekilde katledilen Pınar'ın davasında katilin gerçekleştirdiği eylemden çok Pinar'in hayatinin sorgulanmasını, eril iktidar zihniyetinin ve bu zihniyetin üretmiş olduğu devlet politikalarının yargıya sirayet etmesi ile mahkeme hakimin cinsiyetçi bir tutum takınmasını kadınlar olarak hiçbir zaman kabul etmedik, kabul etmeyeceğiz de” dedi.
Adli tıp raporu ile fiilin doğrudan öznesi olduğu açığa çıkan faillerin gereken cezayı almasını, erkek adaletin değil gerçek adaletin yerini bulmasını istediklerini söyleyen Korkmaz, “Türlü bahanelerle katili aklamaya çalışanların karşısında dimdik durmaya devam edeceğiz. Kızkardeşimiz Pınar mücadelemizde yaşayacak, tek bir kişi daha eksilmeyene kadar adliyelerde, sokaklarda, kampüslerde mücadelemizi büyüteceğiz. Yaşasın kadın dayanışmamız. Pınar Gültekin isyanımızdır” diye konuştu.
Açıklamanın ardından kadınlar adliyeye yürüyüş düzenledi.
NE OLMUŞTU?

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü öğrencisi Pınar Gültekin, 16 Temmuz 2020’de kayboldu. Soruşturma kapsamında 5 gün sonra gözaltına alınan eski sevgilisi Cemal Metin Avcı, Gültekin’i boğarak öldürdüğünü, cesedini bağ evindeki varile koyup yaktığını, üzerine de beton döktüğünü itiraf etti. Avcı’nın gösterdiği yerde bulunan varilde, Gültekin’in kısmen yanmış cesedine ulaşıldı. Adliyeye sevk edilen Cemal Metin Avcı, “canavarca hisle ve eziyet çektirerek öldürme” suçundan çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı. Avcı’nın kardeşi Mertcan Avcı’nın telefon sinyallerinden ağabeyiyle aynı zamanda bağ evinde olduğu tespit edildi. Gözaltına alınan Mertcan Avcı da tutuklandı.

Mertcan Avcı, 15 Şubat 2021’deki duruşmada, imza atma yükümlülüğü ve yurt dışı çıkış yasağı konularak tahliye edildi. Pınar Gültekin’in ailesinin avukatı, sanık Cemal Metin Avcı’nın annesi Ayten Avcı, babası Selim Avcı, boşandığı eski eşi Eda Karagün ile ortağı Şükrü Gökhan Orhan’ın da “delilleri yok etme, gizleme ve değiştirme” suçunu işlediğini belirterek şikayetçi oldu. Muğla Cumhuriyet Savcılığı, 2 Ekim 2020’de şüpheliler hakkında ek kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. Karara yapılan itirazın Muğla Sulh Ceza Hakimliği de kesin olarak reddine hükmetti.

Ailenin avukatı Rezan Epözdemir, Muğla Sulh Ceza Hakimliğinin verdiği kesin kararın Adalet Bakanlığı tarafından kanun yararına bozulması istemiyle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına başvurdu. Başsavcılık, kararı bozarak 4 şüpheli hakkında iddianame hazırlanmasına karar verdi. Savcılık tarafından hazırlanan yeni iddianamede şüpheliler Selim Avcı, Ayten Avcı, Eda Karagün ile Şükrü Gökhan Orhan’ın “kasten öldürme” sonrasındaki zaman diliminde olay mahalline birlikte gidip, suç delillerini yok ederek, gizlediklerine dair haklarında yeterli şüphe bulunduğuna kanaat getirilerek ayrı ayrı cezalandırılmaları talep edildi.

Fotoğraf: Evrensel

İlgili haberler
Pınar Gültekin davası 11 Nisan’a ertelendi, mahkem...

Pınar Gültekin davasında bugün 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen 10’uncu duruşmada da karar çıkmadı....

Pınar Gültekin Davası| Pınar yaşıyorken yakılmış

Pınar Gültekin'in katili Cemal Metin Avcı ve diğer sanıkların yargılandığı davanın dokuzuncu duruşma...

ABD’den gelen rapora rağmen Pınar Gültekin davasın...

Pınar Gültekin’i katleden sanık Cemal Metin Avcı’nın yargılandığı davada, Pınar’ın telefonunda Avcı’...