Pınar Gültekin davasında gerekçeli karar: Tehdit edildi, ölmediğini bilemezdi, Amacı eziyet etmek değildi...
Pınar Gültekin cinayeti davasında katile haksız tahrik indirimiyle verilen 23 yıl hapis cezasının gerekçeli kararı açıklandı. Kararda sunulan gerekçeler ‘Avukat bile böyle savunmazdı’ dedirtti.

Pınar Gültekin davasında katil Cemal Metin Avcı’nı cezasının “haksız tahrik” indirimiyle 23 yıla düşürülmesine ilişkin gerekçeli karar açıkladı. Gültekin’in Avcı’yı tehdit etmesini “haksız tahrik” gerekçesi olarak savunan mahkeme, katilin profesyonel sağlık personeli olmadığı için maktulün henüz ölmemiş olduğunu bilemeyeceğini, yakma eyleminin de eziyet değil cesedini yok etmek amacıyla olduğunu iddia etti.
Muğla’da, üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’i katleden Cemal Metin Avcı’ya ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Ancak ceza "haksız tahrik" indirimiyle 23 yıla düşürüldü. Tutuksuz sanık Mertcan Avcı, annesi Ayten Avcı, babası Selim Avcı, boşandığı eşi Eda Karagün ve ortağı Şükrü Gökhan Orhan’ın ise beraatine karar verildi Pınar Gültekin cinayeti davasında gerekçeli karar açıklandı.

HAKSIZ TAHRİK GEREKÇESİ: TEHDİT EDİLDİ
Muğla 3. Ağır Ceza Mahkemesi gerekçeli kararında, tepkilere neden olan “haksız tahrik” indirimi gerekçesini tanık C.T.’nin beyanına ve para transferine dayandırdı. Pınar Gültekin’in Cemal Metin Avcı’yı, ilişkilerini eşine söylemekle tehdit ettiği ve şantaj yaptığı sonucuna varan mahkeme, cinayetin bu sebeple duyulan öfke sonucunda işlendiğini değerlendirdi.

‘YAKMASININ SEBEBİ EZİYET DEĞİL, DELİLLERİ YOK ETMEK’
Pınar Gültekin’in yakılıp üzerine beton döküldüğü cinayetin canavarca hislerle de işlenmediği sonucuna varan mahkeme, “Sanığın maktule yönelik yakma fiilini gerçekleştirmedeki amacının eziyet çektirmeye yönelik olmayıp maktulün cesedini yok ederek yakalanmaktan kurtulma ve suç delillerini yok etmeye yönelik olduğu” ifade edildi. Gerekçeli kararda, “Sanık Cemal Metin Avcı’nın sırf öldürmüş olmak için öldürme veya ölenin acısından zevk alma veya öleni kurban etme gibi bir düşünce içerisinde hareket ettiğine dair herhangi bir delil bulunmamıştır” denildi.

‘SAĞLIK ÇALIŞANI OLMADIĞI İÇİN ÖLMEDİĞİNİ ANLAYAMAZ’
Eziyet çektirme kastının bulunması için uzun süre bu eylemin devam etmesi gerektiğini belirten mahkeme, Gültekin’in ölmeden önce yakılması hususunda ise hayret verici bir değerlendirmede bulundu. Katilin mesleği nedeniyle bunu anlayamayacağını savunan mahkeme, Avcı’nın Gültekin’in boğazını öldürecek nitelikte sıksa da profesyonel sağlık personeli olmadığı için maktulün henüz ölmediğini bilemeyeceğini gerekçe gösterdi.

Fotoğraf: Dilek Bulut

İlgili haberler
Genç kadınlardan Pınar Gültekin davası kararına te...

Pınar Gültekin davasında katil Cemal Metin Avcı'ya haksız tahrik indirimi uygulanması ve diğer sanık...

Kadınlar Pınar Gültekin cinayeti kararına öfkeli:...

Kadınlar, Pınar Gültekin’i katleden Cemal Metin Avcı’ya haksız tahrik indirimi verilmesi kararına te...

Pınar Gültekin'in katiline haksız tahrik indirimiy...

Mahkeme Pınar Gültekin'in katili Cemal Metin Avcı'ya suçu haksız tahrik altında işlediğini gerekçe g...