Şule’nin transkripti ile intihar iddiası güçlendirilmeye çalışıyor
Şule Çet cinayetine ilişkin davada sanık Çağatay Aksu’nun Avukatı Levent Ekmen, hukuka aykırı şekilde Şule Çet’in transkriptine ulaşarak dosyaya sundu.

Ankara’da Yelken Plaza’nın 20. katından düşerek şüpheli bir şekilde hayatını kaybeden Şule Çet davasında ihmaller bitmiyor. Soruşturma ve kovuşturma aşamasında toplanan adli tıp delilleri, bilirkişi raporları Şule Çet’in intihar değil cinayet sonucunda hayatını kaybettiğini doğrularken sanık avukatları ise Şule Çet’in psikolojisinin bozuk olduğu ve intihar etmiş olabileceği kanısında ısrar ediyor. Bu kez de sanık Çağatay Aksu’nun Avukatı Levent Ekmen, hukuka aykırı bir şekilde Şule’nin transkriptini dosyaya ekledi. Gazi Üniversitesinden 3 psikiyatri uzmanının hazırladığı ve Şule Çet’in psikolojisinin bozuk olmadığını kanıtlayan bilirkişi raporuna itiraz eden Ekmen, aynı zamanda kişisel veri olan ve sadece mahkeme kararıyla elde edilebilecek transkripti itiraz dilekçesi ile birlikte verdi.

Soruşturmanın ihmallerle dolu olduğunu söyleyen Şule Çet’in Avukatı Umur Yıldırım, “Kişisel veriler hukuka aykırı bir şekilde ele geçirilemez. Mahkemenin dahi ulaşamadığı bilgilere bu kadar rahat ulaşamazlar. Burada sorumluluğu olan ve temin eden bütün kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

BU BELGE NASIL ALINDI?
Kişisel veri kapsamına giren transkriptin mahkeme kararı olmadan alınabilmesine tepki gösteren Şule Çet’in Avukatı Umur Yıldırım, “Mahkeme kararı olmadan Şule’nin kişisel verilerine ulaşıp kamu görevlilerinden bu bilgileri nasıl alıyorlar anlaşılır gibi değil. Bir kere bu hukuka aykırı. Ben kendi müvekkilimin bilgilerine ancak özel izinle ulaşabilirken sanık avukatlarının Şule’nin transkriptini alması açıklanamaz. Bu belge kamu görevlilerinden nasıl alındı? Kişisel veriler hukuka aykırı bir şekilde ele geçirilemez. Mahkemenin dahi ulaşamadığı bilgilere bu kadar rahat ulaşamazlar. Burada sorumluluğu olan ve temin eden bütün kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunacağız” diye konuştu.

SAVCININ ULAŞAMAYACAĞI BELGEYİ SANIĞIN NİŞANLISI ALMIŞ
Soruşturmanın başından beri ihmaller olduğuna işaret eden Yıldırım, yapılan hukuksuzluğun sadece transkriptle sınırlı olmadığını ifade ederek şöyle konuştu: “Şule Çet’in öldüğü 29 Mayıs 2018 tarihi saat 18.00’de Berk Akand’ın nişanlısı ölüm bilgi sistemi (obs) kaydının ekran görüntüsünü Berk’e telefondan yollamış. Bu kayda sadece otopsiyi yapan adli tıp uzmanı erişebilir. Obs bilgilerinin olduğu ekran, ne başka bir doktora ne de savcıya açılabilir. Ama her nasılsa buna Berk Akand’ın nişanlısı ulaşabiliyor ve sanığa atıyor. Bunun anlamı herhalde ‘Rahat ol’ mesajı vermek. Nitekim onca uğraşa rağmen dosya 3 ay boyunca intihar diye yürütüldü.”

İlgili haberler
Şule Çet’in SGK kayıtları geldi| ‘Bu rapor psikolo...

Psikolojik durumuna dair rapor istenen Şule Çet'in SGK raporları geldi. Çet'in hiçbir ithal ilaç kul...

ŞULE ÇET DAVASI: Bilirkişi de intihar iddiasını çü...

Ankara’da bir plazanın 20’nci katından şüpheli bir şekilde ‘düşerek’ yaşamını yitiren Şule Çet’in öl...

Cinsel saldırı bulgusu olay yerinde yok ama Şule Ç...

Şule Çet'in şüpheli ölümüyle ilgili görülen davada, olay yerinde bulunan halı ve koltuklardaki lekel...