‘Yalnız olmadığımızı hissettikçe büyüyeceğiz’
‘Bu dünyayı biz kadınlar değiştireceğiz. Bizler mücadeleci kadınlarız. Kendimiz ve gelecek nesillerimiz için yapmalıyız. Mücadelelerimiz için birlik olalım çünkü yan yana birlikte daha güçlüyüz.’

Uzun zamandır içinde bulunduğumuz sıkıntılı zamanlar biz kadınları daha çok zorlamakta. Hem pandemi hem ekonomik kriz hem de yaşam mücadelelerimiz birbirimizden uzak kalmamıza neden oluyor. Bizler de zamana ayak uyduralım dedik ve internet üzerinden sohbet ettik. Birkaç kadın arkadaşımızın sağlık sorunu yüzünden hiç yan yana gelememek bizi üzerken bu kararı almak hepimize çok iyi geldi. Kadınlar hem yaşadıkları günleri anlatıp hem de gündemi konu ettiler. Zaten hastanede zor geçen zamanlar, onları yeterince yoruyordu. Sanal dahi olsa birbirimizi canlı görmek, gözlerine bakarak ‘Nasılsın’ demek, gözlerdeki özlemi hissetmek, solan bir çiçeğe su vermişiz de yeşertmişiz gibi hissettirdi bize.

Yaklaşan 1 Mayıs kadınların başlıca gündemi olmuş durumda. Peki kadınlar ne istiyor? En başta gelen talepleri, İstanbul Sözleşmesinin uygulanması olan kadınlar, feshedilmesine duydukları öfkeyle, “6284 kanunu uygulana kadar bu talebimizden asla vazgeçmeyeceğiz” dediler.

Konuştuğumuz bir diğer konu da Kod-29 oldu. Kadınların daha çok maruz kaldığı bu uygulama ile çirkin ithamlara ve yaklaşımlara maruz kaldıklarını söyleyen arkadaşlarımız, “Kod-29 ile işten çıkartılan emekçiler başka bir yerde iş bulması daha çok zorlaşıyor. Ev kadını olan arkadaşlarımız da, ev kadını da olsak başımıza gelmese de, çocuklarımız için asla birlik olmaktan vazgeçmemeliyiz” dediler.

Kısa çalışma ödeneği ile izine çıkartılan kadınlar, çalıştıkları yerden çıkartılmadıkları için başka bir işe giremediklerini söyleyerek, “Evde iki kişi çalıştığımız halde kredi kartları doldu hiçbir şeye yetişemez olduk, kocaman bir çıkmaza doğru sürükleniyoruz. Yapılan kongrelerde yasaklara tedbirlere uyulmadığı gibi faturasını da bizlere kestiler. Pandemi azalacağı yerde gün geçtikçe artan vaka sayıları da bizleri korkutuyor. Hiçbir önlem alınmıyor. Alınan önlemler de kendi işlerine geldiği gibi yani çıkarları doğrultusunda oluyor. Bizleri düşünen yok. Otobüs ve dolmuşlar hınca hınç dolu. Evde kaldıkça çoluk çocuk psikolojimiz bozulacak” dediler.

Kadınlar ile biraz üzülerek biraz gülerek biraz da özlem ve hasret gidererek yaptık sohbetlerimizi. Hepimize bir iz bıraktı, bir güç verdi. Yan yana olunca yalnız olmadığımızı hissettikçe büyüyeceğiz. Bu söylemler karartılmaya, sindirilmeye çalışılan umutlarımızı yeniden canlandırdı. Çünkü bu dünyayı biz kadınlar değiştireceğiz. Bizler mücadeleci kadınlarız. Kendimiz ve gelecek nesillerimiz için yapmalıyız. Mücadelelerimiz için birlik olalım çünkü yan yana birlikte daha güçlüyüz.


İlgili haberler
Tuzluçayır'da kadınların 1 Mayıs'ı engel tanımadı:...

Tuzluçayır Kadınları Dayanışma Derneği: ‘Kadınları eve hapsetmeye çalışan, istihdama katılmasını eng...

1 Mayıs'a giderken kadın işçiler

Son bir yılda kadın işçiler neler yaşadı, 1 Mayıs’a giderken talepleri neler? Deri, Dokuma ve Teksti...

Tek adamın kararı, kadınların hayatı, hepimizin 1...

Kadınların kazanımlarını açık hedef haline getiren, hükümetin önüne gericilik programlarını koyan çe...