GÜNÜN DAYANIŞMASI: O zaman biz de omzumuzu açarız!
ABD’de kıyafetleri “uygun olmadığı” gerekçesiyle eve yollanan kız öğrencilere erkek arkadaşlarından destek geldi. Erkek öğrenciler okulda omzu açık tişörtler giydi.

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde San Benito Lisesi’nde, okulların açıldığı ilk gün olan 14 Ağustos’ta, okul yöneticileri kıyafetlerini “uygunsuz” bulduğu kız öğrencileri okula almadı. Omuzlarını açıkta bırakan tişört giydikleri gerekçesiyle yaklaşık 50 kız öğrenci eve geri gönderildi.
Ancak öğrencilerin anlatımına göre; aynı gün bir grup erkek öğrenci de yelek giymişlerdi ve omuzlarını gösteriyorlardı. Ama hiçbiri evlerine gönderilmedi.
San Benito Lisesi’nde omuzları kapatma zorunluluğu getiren ilgili kıyafet kuralı yıllardır uygulanmıyordu.
Okul yönetimi kuralı açıkladığı kız öğrencilere “sizin güvenliğiniz için” diye açıklama yapınca eve gönderilen öğrencilerden biri tepki göstererek “Bunun güvenliğimizle ne ilgisi var. Bir kadın asla nesneleştirilmeyi, saldırıya uğramayı veya tecavüzü hak etmez ve bu tip uygulamalar, böyle zararlı sonuçları doğurur. Kadınlar saygıyla muamele görmeyi hak eder, kendisini ifade etme özgürlüğü olmalı, birey olduğu kabul edilmelidir” dedi.


ERKEK ÖĞRENCİLERDEN ARKADAŞLARINA DESTEK
Bir öğrenci, kuralın sıkı bir şekilde geçtiğimiz hafta uygulanmaya başlaması üzerine evlerine gönderilen arkadaşları için dayanışma eylemi planladıklarını belirtti.
Erkek öğrenciler de kız arkadaşları gibi omuzlarını açıkta bırakan tişörtler giydi.

İlgili haberler
GÜNÜN KAPAĞI: Cinsiyetçi apartman yöneticisine

Apartman toplantısına kadınları almak istemeyen yöneticiye 3 No'lu dairedeki kadınlardan bütün kadın...

GÜNÜN TEPKİSİ: Öfkeli anne çocuğunun ödevini yenid...

Cinsler arasında klasik rol paylaşımına tepki gösteren öfkeli anne çocuğunun ödevini yeniden yazdı.

Taciz varsa dayanışma da var!

“Bu evde doğmuşum, bu apartmanda. Herkes doğduğum günü biliyor. Bu apartmanda herkes benim teyzem, a...