GÜNÜN GÜZEL HAREKETİ: Kadın heykeli az diye Başbakan harekete geçti
Bu haber ne yazık ki Türkiye'den değil. Edinburgh'da kadınların hayvanlardan daha az heykelinin bulunduğu tespit edilince Başbakanı harekete geçti. Bizde durumun nasıl olduğunu biliyorsunuz...

İskoçya’nın başkenti Edinburgh’da kadın heykellerinin sayısının hayvan heykellerinden daha az olduğunu ortaya koyan bir araştırma İskoçya Başbakanı Nicola Sturgeon’u harekete geçirdi. Sturgeon daha fazla kadın heykeli dikilmesi için başlatılan kampanyaya desteğini açıkladı.
Başlatılan kampanya kapsamında İskoçlardan heykelinin dikilmesini istedikleri kadınların isimlerini göndermeleri talep edildi.
Önerilen isimler arasında Birinci Dünya Savaşı sırasında Avrupa’daki cephelerde hemşirelik yapan ve İskoç Kadın Hastanesi’ni kuran Dr. Elsie Inglis, Britanya’nın ilk doğum kontrol kliniğini kuran Marie Stopes, yazarlar Muriel Sparks ve JK Rowling ile İskoçya’nın en fazla madalyaya sahip kadın Olimpiyat atleti Katherine Grainger bulunuyor.
Kampanyayla ilgili konuşan Nicola Sturgeon, “Edinburgh’un ünlü kadınları, ünlü erkekleri kadar heykele sahip olmalı” diye konuştu.
BBC’nin haberine göre, Edinburg’da yalnızca iki kadın heykeli bulunuyor. Bunlardan biri Kraliçe Victoria, diğeri de Helen Crummy.
Türkiye ise sık sık “müstehcen” bulunarak yıkılan heykellerle gündeme geliyor.
Mesela bakınız bunlar...

İlgili haberler
9. Altın Bamya Ödülleri bu yıl Recep İvedik’in

Ennn cinsiyetçi film olarak tüm ödülleri silip süpüren Recep İvedik'in bir rakibi daha vardı, ama o...

Tanrıça heykelini kaldırarak sevaba girmiş!

İzmir Torbalı'da tanrıça heykelini kaldırıp yerine Osmanlı tuğrası koyan Belediye Başkanı 'sevaba gi...

Tante Rosa kadın futbol takımıyla sahnede

Futbol erkek işidir diyenlere inat sahaları bırakmayan kadın futbolcular sahnelerin tozunu da attırd...