GÜNÜN KADINI: Nazilerin toplama kampında yaşamını yitiren kadınlar…
Mücadelenin içinde iki kadın Ella Trebe-Beyer ve Luise Kautsky- Ronsperger… Bundan 75 yıl önce birer yıl arayla sürüldükleri toplama kampında hayatını kaybetti.
ELLA TREBE-BEYER 

Faşizme karşı aktif mücadele eden bir işçi kadın olan Ella Trebe-Beyer 6 Kasım 1902'de doğdu, 11 Ağustos 1943'te Sachsenhausen Toplama Kampı'nda kurşuna dizildi.

Ella Trebe-Beyer, işçi Otto Beyer ve bir çamaşırcı olan Polonya kökenli Pauline Barcikowska'nın kızıydı.

Berlin Wedding'in varoşlarından birinde büyüdü. Lewin şirketinde ve AEG fabrikasında metal işçisi olarak çalıştı.

Siyasi mücadelesi 1922'de Alman Metal İşçileri Derneği'ne (DMV) katıldığında başladı. 1926'da Almanya Komünist Partisi KPD'ye üye oldu. 1929'da yaşadığı bölgenin ilçe meclisine seçildi.

Arkadaşı Paul Trebe ile evlendi. 1929 / 30'dan itibaren Devrimci Sendika Muhalefetinin (RGO) stratejisini destekledi.

1930 / 31'de Trebe, Berlin Metal İşçileri Sendikası'nın (EVMB) yönetim kurulunda kadın bölümü yöneticisiydi.

Nasyonal Sosyalistlerin "iktidarı ele geçirmesinden" sonra Ella Trebe, KPD'nin yeraltı bölgesi liderliğinin "Kuzey Güvenlik Sistemi"ne katıldı.

İkinci Dünya Savaşı'nın başında Wilhelm Guddorf ve Erwin Reisler ile yakın temas halindeydi. Bir kurye olarak, Rote Kapelle için yurtiçi ve yurtdışındaki diğer komünist gruplarla temaslarını sürdürdü.

Bu direniş örgütüne yönelik tutuklama dalgalarının ardından bile direnişini sürdürdü. 1943 baharında, 1942'deki tutuklamalarla kesintiye uğrayan bağlantıları yeniden kurma ve Berlin direniş savaşçılarını bir araya getirmeye yardımcı olma girişimi için İspanyol savaşçısı Ernst Beuthke'ye kalacak yer ve bağlantılar buldu.

Onun tarafından saklanan bir paraşütçünün dikkatsizliği nedeniyle Ella Trebe ve diğer destekçiler, 1943'te açığa çıkarıldı, düşmana casusluk suçlamasıyla tutuklandı ve Sachsenhausen toplama kampına gönderildi.

Kısa bir süre sonra orada yargılanmadan kurşuna dizildi.

LUİSE KAUTSKY- RONSPERGER

Luise Kautsky- Ronsperger 11 Ağustos 1864'te Viyana'da doğdu, 8 Aralık 1944'te Auschwitz topama kampında kalp yetersizliğinden öldü.

Luise Kautsky, Luise Ronsperger olarak orta sınıf bir Yahudi ailede doğdu. 1880'den itibaren ailesinin pastanesinde çalıştı.

O sırada sosyalist yazar Minna Kautsky ile arkadaş oldu ve 1889/90 kışında Minna'nın en büyük oğlu Karl Kautsky ile resmen nişanlandı.

1890'da çift Stuttgart'a ve 1897'de de Berlin'e taşındı. İlk başta kocası için (ücretsiz) sekreter ve tercüman olarak çalıştı, ancak daha sonra Rosa Luxemburg'un önerisiyle kendisi de gazeteci olarak aktif oldu.

Karl Marx ve Friedrich Engels'in 1852'den 1862'ye kadar makale ve açıklamalarını İngilizceden Almancaya çevirdi, kitap iki cilt halinde 1917'de yayınlandı. 1918'den sonra yerel siyasette de aktif hale geldi ve USPD için Berlin belediye meclisi üyesi oldu.

Eylül 1920 ile Ocak 1921 arasında, o ve eşi Demokratik Gürcistan Cumhuriyeti'ni ziyaret etti; Nisan 1921'de Wiener Arbeiter-Zeitung'da seyahat izlenimleriyle ilgili bir dizi makale yayınladı.

1924'te Avusturya'ya geri döndü. 1929'da Rosa Luxemburg'la anı ve mektuplarını yayınladı. Avusturya'nın ilhakından (Mart 1938) sonra sosyalist ve Yahudi olarak Hollanda'ya kaçmak zorunda kaldı.

1944'te, 80 yaşında, Auschwitz toplama kampına sürüldü. Birkaç hafta sonra kalp yetersizliğinden öldü.

İlgili haberler
GÜNÜN KADINI: Marie Baum

Kimyager, politikacı, Almanya'da kadın ve çocuklara yönelik sosyal hizmetin kurucularından Marie Bau...

GÜNÜN KADINI: Johanna Melzer

Johanna Melzer, Almanya Komunist Partisi üyesi ve yöneticisi olarak faşizme karşı mücadele etti.

GÜNÜN KADINI: Christa Reinig

Alman yazar, şair, oyun yazar Christa Reinig, savaş sonrası savaş yıkıntılarını temizleyen kadınlard...