Ahlak polisinin cinayetine karşı İran’da üniversiteler ayakta, fabrikalar grevde
İran'da ahlak polisi tarafından öldürülen Mahsa Amini'nin MR görüntüleri çıkmasının ardından işyerlerinde ve fabrikalarda grev kararı alındı, üniversitelerde protestolar sürüyor.

Mahsa Amini’nin İran’da ahlak polisi tarafından öldürülmesine ilişkin protestolar sürüyor. Marketler kepenk kapatırken fabrikalardan grev açıklamaları yapılıyor.

MAHSA AMİNİ’NİN MR GÖRÜNTÜLERİ SIZDIRILDI
Bir hacker grubu tarafından İran İnternational'a gönderilen tıbbi belgeler ve MR sonuçlarına göre, Mahsa Amini’nin kafatasına aldığı şiddetli bir darbeden kaynaklanan komplikasyonlar nedeniyle kafatasının sağ tarafında kırık oluştuğu öğrenildi. Bu açıklamaların ardından protestolar daha da alevlendi. Geçtiğimiz günlerde polis Amini'nin ölümünü sağlık sorunları nedeniyle gerçekleştiğini söylemişti.


Fotoğraf: İran İnternational
İRAN'DA HALK SOKAKTA

Mahsa Amini'nin İran'da ahlak polisi tarafından öldürülmesinin ardından kadınlar günlerdir sokakta. Bugün kadınların çağrısıyla Tahran, Sanandaj, Karaj, Rasht, Paveh, Baneh, Esfahan illerinde halk sokağa çıktı. Kadınlar baş örtülerini çıkarak “Kadın, yaşam, özgürlük” sloganları attılar.
Polis halka tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. Halk polisin saldırısına karşı taşla cevap verdi.
İllerde protestolar devam ediyor.

KADINLARIN SOKAKTA ÖLDÜRÜLMESİNE KARŞI GENEL GREV!

İran’nın Kürdistan eyaletinden gönderilen videolara ve açıklamalara göre, güvenlik güçlerinin tehditlerine rağmen Saqqez, Sanandaj, Bukan, Ashnoyeh, Marivan, Diwandre ve Mahabad illerinde Mahsa Amini’nin ölümüne karşı çeşitli iş kollarında grev başlatıldı.

Bu illerdeki marketler kepenk indirdi, pazarlar Mahsa’nın cinayetini protesto amaçlı kapatıldı.

Dün geceden itibaren Diwandere ilinde yapılan protestolara polis mermi ile müdahale etti ancak halk saatlerce taşla, sopayla direnerek polis güçlerini geri çektirmeyi başardı. Diwandere’de çatışma devam ediyor.

Fotoğraf: Sarkhat

‘BİZİM FABRİKAMIZ DA HER YER GİBİ HÜKÜMETE KARŞI ÖFKE DOLU’

İran’nın işçi konseyi örgütlenmesi güçlü ve kalabalık fabrikalarından Yedi Tepe şeker fabrikası işçileri Mahsa Amini’nin ölümüne ilişkin açıklama yayınladı:

Yedi Tepe şeker fabrikası işçilerinin açıklaması şöyle:

Kızımız Mahsa'nın devlet tarafından öldürülmesi, hepimize her gün ve toplumsal ölçekte dayatılan bir cinayet örneğidir. Yoksulluk ve eşitsizlikle boğuşmalar bir yana çocuklarımız güvende birkaç saat dışarı bile çıkamıyor. Bugün çocuklarımıza; suçlular, haydutlar ve yolsuzlar olduğu için değil polis olduğu için sokağa çıkmanın tehlikeli olduğunu anlatmalıyız. Sokaklarda polis olduğu için sokaklar güvensiz. Bu duruma artık tahammül edemiyoruz. Bugün sadece Saqqez ve Kürdistan eyaleti değil, bizim fabrikamız da, Haft Tappeh, Huzistan, Tahran , Horasan, Baluchestan, Gilan, Merkezi eyaletleri de yani her yer hükümetin tüm ideolojik kalelerine karşı öfke ve kinle dolu. Bütün bu baskılara karşı aynı anda, bölünmeden birlik olmayı görev sayıyoruz. Bir kez daha söylüyoruz ki sevgili Mahsa’mızın devlet tarafından öldürülmesi bizleri daha da öfkelendirdi ve birleştirdi. Mahsa'nın hükümet tarafından gerçekleşen cinayeti cevapsız kalmayacak.

‘KURTULUŞ BİZİM HAKKIMIZ, GÜCÜMÜZ BİRLİĞİMİZ’

Tahran Üniversitesi’nin ardından bu sabah itibariyle Politeknik Üniversitesi, Shahid Beheshti Üniversitesi, Esfahan Üniversitesi, Alameh Pardis Üniversitesi, Tarbiyat Modarres Üniversitesi, Tahran Sanat Üniversitesi öğrencileri kampüslerde yürüyüş yaparak Amini’nin cinayetini protesto ettiler.

Öğrenciler “Din ve hukuk adına kanımızı helal saydınız”, “Kurtuluş bizim hakkımız, gücümüz birliğimiz”, “Hepimiz Mahsayız, sonuna kadar savaşacağız”, “Diktatöre ölüm”, “Kadın, yaşam, özgürlük” sloganlarıyla yürüdüler.

Politeknik Üniversitesi’nde öğrencilere polis müdahale etti. Buna rağmen öğrenciler yürüyüşü sürdürme konusunda ısrarcı.

Fotoğraf: Sarkhat