Almanya'da kadınlar güvenli kürtaj istedi: 218 ve 219a paragrafları iptal edilsin!
Almanya’nın 60 şehrinde 28 Eylül Güvenli Kürtaj Günü’nde, istenmeyen gebeliklerde kadınların aşağılanmasına ve suç işlemiş gibi gösterilmesine karşı kadınlar eylemdeydi.

28 Eylül Güvenli Kürtaj Günü’nde Almanya’nın 60 şehrinde kürtajı ceza yasası kapsamına alan 218 ve 219a paragrafları protesto edildi ve “218 sayılı paragrafa karşı 150 yıldır mücadele ediyoruz. Artık yeter!” denildi.

İstenmeyen gebeliklerde kadınların aşağılanmasına ve suç işlemiş gibi gösterilmesine karşı Almanya’nın pek çok şehrinde eylemler yapıldı. Flensburg’da bir yelkenlide uyarı nöbeti tutulurken, Münih, Dortmund, Köln, Dresden, Karlsruhe, Hamburg, Berlin, Göttingen, Darmstadt vb. şehirlerde miting ve yürüyüşler düzenlendi.


Eylemleri organize eden “218 sayılı yasa iptal edilsin, artık yeter!” kampanyasının organizatörlerinden Eva Kubitz, “Bugün §218 StGB’ye karşı yapılan eylemler geçen yüzyıldan kalma bu yasaya yer olmadığını vurgulayan çoğulcu ve çeşitli bir toplumun ifadesidir. İstenmeyen gebeliklerde kadınların fiziksel ve psikolojik sağlığının Alman devleti için ne kadar önemsiz olduğu, son yıllarda 219a paragrafının kaldırılmasına karşı yapılan iki oylamada gösterilmiştir: Zor durumdaki hamile kadınların bilgi edinme hakları 219 a paragrafıyla jinekologların kendi web sitelerinde hangi yöntemle kürtaj yaptıkları konusunda bilgi vermelerinin suç olmasıyla gasbedildi.


§218 StGB ise belirlenen belli kurallara uymadan kürtaj yaptıran hamile kadınları ve kürtaj yapan doktorları 5 yıla kadar hapisle suçlayan, imparatorluk döneminden kalma 1871’de çıkarılmış bir yasa. 150 yıldan fazla bir süre sonra, kadınların fiziksel, cinsel ve üreme konusunda kendi kaderini tayin hakkını yasal ve koşulsuz olarak tesis etmenin zamanı geldi: Yeni hükümeti kadın haklarını ciddiye almaya çağırıyoruz. 218 ve 219a paragrafları iptal edilsin.” dedi.


Fotoğraflar: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
Pandemide hangi ülkede kürtaj hakkına dair nasıl d...

Pandemi döneminde kadınların kürtaj hakkı için dünyanın dört bir yerinde sokakları doldurduğuna şahi...

Almanya’da kadınlar yasal, güvenli ve ücretsiz kür...

Almanya’da 150 yılı aşkın zamandır kürtaj hakkı için mücadele ediyor. Şimdi de kadınlar Uluslararası...

Almanya’da kürtaj mücadelesi| 218’e Karşı 150 Yıll...

15 Mayıs, Almanya’da kürtaj paragrafının (218) yürürlüğe girişinin 150. yıl dönümü. Kürtaj için müca...