Evde küçük de olsa bir nefes almak için…
Çıkarın kağıdı kalemi, nefessiz kaldığımız bu günlerde içimizdekileri kelimelere dökeceğiz… Hadi başlayalım…

Toplumları etkileyen küçük ya da büyük tüm olaylarda ilk etkilenen kesimin kadınlar olduğu gerçeği değişmiyor. Pandemide en ağır biçimiyle biz kadınları etkilemeye devam ediyor. Bu süreçte işlerimiz ikiye katlanıyor. Yaptıklarımızın hepsi de kolayca tüketiliyor, yaptıklarımızın tüketilme hızında biz de tükendiğimizi hissediyoruz. Kimimiz kendine, çevresine yabancılaşıyor. Kimimizin kaygı ve korkuları artıyor. Kimimiz de bu zor süreçte ve yaşananlardan daha da güçlenerek çıkmaya çalışıyor. İşin özü bu süreç biz kadınları iki kat bunaltıyor.

Sıkıntılı süreçlerin ağırlığı altında nefessiz kaldığımız bu günlerde küçük de olsa nefes alalım istedik ve sizler için bir etkinlik hazırladık. Etkinliğimizin adı “pandemide yaratıcı yazma” olsun dedik. Ne dersiniz?

Şimdi elimize bir kâğıt kalem alalım. Adımızın ilk harfiyle başlayan ve kadın dendiğinde aklımıza gelen on sözcüğü alt alta yazalım. Örneğin: Benim adımın ilk harfi “S”, kadına dair S ile başlayan sözcüklerim: Sakin, sinirli, sınıf, susmayan, sessiz, söz, sopa, savaş, saniye, sebepsiz, sömürü vb.

Daha sonra bu sözcüklerin karşısına, sözcüklerin bizde çağrıştırdığı sembol ya da şekiller çizip boyayalım. Çizim ve boyama işlemimiz bittikten sonra bu şekilleri değişik çizgi formlarıyla ve belirgin bir biçimde birleştirelim. (Kesik, düz, dalgalı, zikzik vb.) Karşımızda bir yere asalım. Sözcükler şekiller ve birbirine bağlı çizgiler arasındaki ilişkileri düşünelim. Hemen bir öykü kurgulayalım. Kurguladığımız bu öyküyü karşımızda birisi varmış gibi anlatalım. Daha sonra yeni bir kâğıt alalım. Görselimizdeki çizgileri ve bağlandığı noktaları düşünerek ilk sözcüğümüzün içinde geçtiği bir dize yazalım. Her dizemizde bir sözcüğümüz olacak şekilde sırayla tüm sözcüklerimiz tükeninceye kadar on dizelik şiirimizi ortaya çıkaralım. Şiirimize uygun bir müzik seçelim ve müzik eşliğinde şiirimizi kendimize okuyalım. Etkinliğiniz bittikten sonra neler hissetiğinizi ister bir yakınınıza anlatın, isterseniz yazın.

Örneğin: Sokak sakindi… Sinirli yüzlere kadar.

Kendimize bir saat ayırmak ve yaratıcılığımıza giden kanalları açmaya çalışmak bu süreçlerde biz kadınlara iyi hissettirebilir düşüncesiyle hazırladığımız bu etkinliği keyifle yapacağınızı umuyor, sağlıklı günlere dayanışarak ulaşacağımızı biliyoruz. Yazdığınız şiirleri ve bu etkinlikle ilgili hissettiklerinizi de merak etmiyor değiliz.

İlgili haberler
Sağlıklı koşullarda eğitim vermek istiyoruz

Biz öğretmenler bir an önce okulların açılmasını, öğrencilerimize kavuşmayı, yüz yüze eğitim yapmayı...

Gündelik ırkçılığa bir de böyle bakın

Siyahlar beyazlarla aynı hastaneye, kuaföre bile gidemiyor, aynı tuvaletleri kullanmaları yasak,beya...

GÜNÜN KİTABI: Babaannemin Kızkardeşleri

‘Bazen çileli, bazen öfkeli ama hep farkında olan kadınlık halleridir. Kadının bu topraklardaki kadi...