Kadınlar kreş talebine imzasını atıyor
Kocaeli’de kapı kapı dolaşıp belediyenin mahalleye kreş açması için imza toplayan kadınlar, hem kreşin kendileri için önemini anlatıyor hem de kampanyalarını...

İzmit’in yukarı mahallelerinden biri olan Tavşantepe’de sık sık bir araya geldiğimiz kadınlarla hem ekonomik sıkıntıları hem de sosyal yaşamlarımızı konuşuyoruz, tabii çözüm için neler yapabileceğimizi de tartışıyoruz.

Son günlerde artan yoksulluk, işsizlik ve buna bağlı özellikle gençlerde madde bağımlılığı yine en çok kadınların sorunu oluyor. Bu sıkıntıların ortasında kadınlar birçok şey yapmak, örneğin çalışma hayatına girmek istiyor. Ama özellikle de çocuğu küçük olduğu için çalışamayan kadınlar bir türlü çözüm bulamıyor. Bizim de sohbetlerimizin çoğunu bunlar oluşturuyor haliyle.

Üzerlerine yüklenen sorumluluklar nedeniyle sosyal yaşamdan da uzaklaşan kadınlar için, iyi bir hizmet olarak nitelendirdikleri Tavşantepe’nin Cephanelik bölgesinde, belediyeye ait Kadın Sosyal Yaşam Tesisi mevcut. Ama küçük çocukları olan kadınlar, içinde spor salonu, havuz ve kurslar olan bu tesisten de faydalanamadıklarını söylüyorlar. Burada da yine kreş sorunu çıkıyor karşımıza. Bu aktiviteleri gerçekleştirecekleri saatlerde çocuklarını bırakabilecekleri bir kreşin olmayışı...

Geçtiğimiz günlerde mahallede kuaförlük yapan Suzan ile hem çalışamayan hem de bu tesisteki aktivitelere katılamayan kadınların kreş sorunu ile ilgili neler yapabileceğimizi konuştuk. Bunun ancak kadınların bir araya gelip belediyeye başvurmasıyla hayata geçirilebileceğine karar verdik. Bu görüşümüzü, Sevda ve Havva da destekledi. Kadınların ortak görüşü, kreşin ücretsiz olması gerektiğiydi. Belediyenin her mahallede bu hizmeti ücretsiz sunması gerektiğini savunuyorlardı.

Talebimizin yazılı olduğu bir imza metni hazırlayıp, kapı kapı gezmeye başladık. Kısa sürede kadınların ilgi gösterdiği, gerçekleşeceğine inandığı ve bazılarının imza metni alarak kendi sokağındaki kadınlara imzalatmak istediği bir sürece dönüştü. İmza veren kadınlar mahalledeki diğer sorunları da dile getiriyorlardı. “Şunu da eklesek, buna da bir çözüm istesek” diye eklenenlerle oluşturduğumuz bu çalışma hepimizi heyecanlandırdı. Kapılardaki sohbetlerimiz, bir araya gelip talepleri güçlendirmenin önemini ortaya çıkarıyordu. 

Kadınlar arasında büyüttüğümüz çalışmaya çocuğu olmadığı halde genç arkadaşımız Yeter de katıldı. Yolda yürürken imza almak için durdurduğu bir kadına konuyu izah ederken, az kalsın kaza geçiriyordu. Güneşin altında uzun saatler bizimle dolaştı durdu. Akşam yemeğini yetiştirmesi gereken Sema da o saate kadar bizimle dolaşıp, imza toplamaktan imtina etmedi. Hep birlikte el ele imzalar topladık.

Önümüzdeki günlerde hep birlikte İzmit Belediyesine götüreceğiz imzalarımızı ve talebimiz gerçekleşene da kadar takipçisi olacağız. Kadınlar el ele verdiğinde ortak talepler üzerinde birleşip örgütlendiğinde mutlaka kazanımlar elde edeceğini biliyoruz.

İlgili haberler
‘Seçme hakkını’ seçmek... Zora, zorbalığa rağmen.....

Görüyor ve biliyoruz ki bu seçimler yalnızca “Belediyeyi kim yönetecek?” seçimi değildi, şimdi artık...

Sandık bir şeydir, örgütlü güç her şey

Bunca sefalet, bunca yalan dolan, bunca güvensizlik, bunca çirkinlik içinde “Her şey güzel olacak” d...

Umudumuzu mücadeleyle birleştirelim

AKP’ye oy veren, vermeyen işçilerde birçok fikir olmasına rağmen “Seçimlerde usulsüzlük yapıldı. Bin...