aile içi şiddet

Yunanistan Sağlık Bakanı Yardımcısından şiddeti meşrulaştıran açıklama

Yunanistan Sağlık Bakan Yardımcısı Vartzopoulos kadın cinayetlerine ilişkin 'İşin doğası gereği saldırgan olan erkektir ve dolayısıyla kadın cinayeti kavramının biyolojik bir temeli vardır' dedi.

'Çocuklar için şiddetten uzak bir yaşam, temel haktır'

İstanbul Barosu Çocuk Hakları Merkezi YK üyesi Kardelen Ateşçi ile çocuğa yönelik aile içi şiddet durumlarında yargılama sürecinin nasıl ilerlediğini konuştuk.

Babaya, kocaya, iktidara rağmen mücadeleyle süren bir hayat

Ailesinin dini baskılarına karşı çıkan Güler, şiddet, dayatma dolu yaşamında nasıl bu şiddetten uzaklaşmaya çalıştığını, bu sırada nasıl devlet tarafından korunmadığını anlatıyor.

GÜNÜN ANKETİ: Kovid-19 pandemi sürecinin kadına yönelik aile içi şiddet üzerine etkisi

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinden üç akademisyen ‘pandemi sürecinin aile içi şiddete etkisi’ni değerlendirmek amacıyla anket çalışması başlattı.

Aile Bakanı ‘şiddet azaldı’ diyor gerçekler tersini söylüyor

Pandemi sürecinde kadına yönelik şiddet tablosunu konuştuğumuz Doç. Dr. Gizem Çelik, Bakanlık verilerinin aksine kadına yönelik şiddetin azalmadığına dikkat çekti.

Kadın örgütleri: Şiddet 'salgın' gibi, acil önlem şart

Bakanlıklar yayımladığı genelgelerle koronavirüse karşı ‘Evde kal’ çağrısı yaparken, aile içi şiddetin artacağı kaygısı taşıyan kadın örgütleri, devletin bir an önce harekete geçmesini istiyor...

Korona günlerinde şiddet: Bahaneler arttı, acil önlem şart!

Kuşlara ekmek vermek, çocukların ses çıkarması bahanesiyle şiddet, uzaklaştırma kararına rağmen salgını eve girmek için gerekçe yapmak, karakolların ‘salgın var, bir şey yapamayız’ sözleri ve dahası…

İsviçre: Korona nedeniyle aile içi şiddet artıyor, sığınmaevlerinin kapasitesi yetersiz

Koronavirüsü nedeniyle İsviçre’de insanlar evlerine kapanırken, aile içi şiddetin de artacağı öngörülüyor. İsviçre’de sığınmaevleri ise kapasitesinden fazla doluluğa sahip ve yeni taleplere yetersiz.

Polis, şiddet uygulayan erkeğe müdahale eden kadınları suçladı

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği üyesi kadınlar mahallelerinde bir kadının şiddete uğramasına müdahale etti. Olay yerine gelen polis kadınların üzerine yürürken erkek de kadınları tehdit etti.

GÜNÜN RAKAMI: 2018 yılında 379 milyon kadın aile içi şiddete maruz kaldı

Kadın, Barış ve Güvenlik Endeksi raporuna göre, 2018 yılında 379 milyon kadının aile içi şiddete maruz kaldı.

GÜNÜN BİLGİSİ: Hemşirelerin de şiddete karşı görevleri var!

Bir hemşire şiddete dikkat şöyle dikkat çekiyor; ‘Biz hemşirelere kadına yönelik şiddetin farkedilmesi ve bu şiddete müdahale etmesi açısından ne gibi roller düşüyor?’

EMEP’li kadınlar: Fatma Selen Ö.’nün yanındayız

Emek Partili kadınlar, Gebze’de kayınpederi tarafından şiddet gören ve evi yakılan Fatma Selen Ö.’ye dair açıklama yaptı: Fatma Selen Ö.’nün yanındayız.

Eski eşinin bıçakladığı Sibel Altunsöğüt: Ona mahkum olmamı istedi

‘Birçok akrabamız ‘Niye duyurdunuz, bizi rezil ettiniz’ dedi. Biz kimseyi rezil etmedik, utanması gereken kişi belli. Ben annemi kaybettikten sonra hiçbir şeyin değeri yok. Kimsenin susmaması lazım.’

Güldane Yırtıcı: Hiçbir kadın, hiçbir anne, hiçbir insan ölmesin

Doğum yaptığı hastanede boşanmak istediği Ahmet Yırtıcı tarafından bıçaklanan Güldane Yırtıcı: Yasalar uygulanmayınca öldürmek için tekrar geliyorlar.

Kadınların ‘ölmek istemiyoruz’ isyanı

Kızının önünde öldürülen Emine Bulut’un, ‘Ölmek istemiyorum’ feryadı tüm Türkiye’yi derinden etkilerken kadınlar, kadın cinayetlerindeki vahim tablonun büyümesine öfkeli!

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ HEDEFTE: ‘Kadınların yükselen mücadelesinden korkuyorlar’

Kadına yönelik şiddete karşı mücadele etkin bir uluslararası sözleşme olan İstanbul Sözleşmesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan, yandaş medyaya kadar kadın düşmanı politikaları savunanların hedefinde!

GÜNÜN DİKKATİ: Kadınlar için en tehlikeli yer kendi evleri

BM, kadınlar için en tehlikeli yerin kendi evleri olduğunu açıkladı. Aile içi şiddet arttı, kadın cinayetlerinin yüzde 60'ı aile üyelerinden biri tarafından işleniyor

Ölmemek için öldüren Aylin Mamuk’a 15 yıl ceza

Kendisine yıllarca şiddet uygulayan eşini, ölmemek için öldüren Aylin Mamuk’un yargılandığı davada karar verildi. 15 yıl ceza verilen Aylin’in duruşması sonrası müştekiler avukatlara saldırdı.

Eski eşini öldüren Name Öztürk’ün avukatlarından duruşmaya çağrı

Evlendiği günden beri şiddet gördüğü eski eşini öldüren Name Öztürk’e verilen hapis cezası istinaf mahkemesine taşındı. Öztürk’ün avukatları yarın görülecek duruşmaya çağrı yaptı.

Bornova Belediyesi’nin kadın işçileri: TİS’in kazanımları ile 1 Mayıs’a

Bornova Belediyesinde imzalanan TİS sonrası ‘doğum yapan işçiye ek 8 hafta daha izin, ayda bir gün regl izni, 8 Mart’ta ücretli izin’ gibi haklar elde eden işçi kadınlar şimdi 1 Mayıs’a hazırlanıyor.