GÜNÜN DİKKATİ: Kadınlar için en tehlikeli yer kendi evleri
BM, kadınlar için en tehlikeli yerin kendi evleri olduğunu açıkladı. Aile içi şiddet arttı, kadın cinayetlerinin yüzde 60'ı aile üyelerinden biri tarafından işleniyor

Birleşmiş Milletler (BM) Kadın Birimi tarafından yıllık olarak hazırlanan ve bu seneki başlığı 'Değişen Dünyada Aile' olan Dünya Kadın İlerleme raporu yayınlandı. Araştırmalar sonucu oluşturulan raporda, kadınlar için en tehlikeli yerlerden birinin kendi evleri olduğu belirtildi.

"Hukukta kadınlara yönelik negatif ayrımcılığın azalması konusunda büyük ilerlemeler görüyoruz ancak beklendiği üzere aile yasalarındaki değişim oldukça yavaş." diyen BM Kadın Birimi Genel Direktörü Phumzile Mlambo-Ngcuka, "Aile içi şiddetin şaşırtıcı derecede yaygınlaştığını gösteren istatistikler, kadınlar için en tehlikeli yerlerden birinin evleri olduğunu gösteriyor." şeklinde konuştu.

KADIN CİNAYETLERİ FAİLİNİN YÜZDE 60'I AİLEDEN
2017'de işlenen kadın cinayetlerinden yüzde 60'a yakınında katilin aile üyelerinden biri olduğunu gösteren rapora göre, her gün 137 kadın aile fertlerinden biri tarafından öldürülüyor.
15-49 yaş arasındaki 5 kadından biri, eskiden veya şu anda birlikte olduğu partneri tarafından fiziksel şiddet veya cinsel istismara uğradığını ortaya koyan rapora göre kadına yönelik şiddet 'her alanda ve ciddi seviyede'.

HER 10 ÜLKEDEN SADECE 4'Ü EVLİLİK İÇİ TECAVÜZÜ SUÇ SAYIYOR
Rapora göre; her 10 ülkeden sadece dördü evlilik içi tecavüzü suç olarak tanımlıyor.

Pek çok ülkede de tecavüzcü mağdurla evlenerek soruşturmadan kurtulabiliyor.

Tunus, Ürdün ve Lübnan'da benzer yasaların yürürlükten kaldırılmasının ardından Irak'tan Malezya'ya kadar pek çok ülkede kadınlar, 'tecavüzcünle evlen' hukukunu bitirmek için baskı yapıyorlar.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Nepal, İngiltere ve Güney Afrika'nın da aralarında bulunduğu 50'den fazla ülkede kadına eşi tarafından tecavüz edilmesi suç sayılırken, Asya'nın büyük çoğunluğunda benzer yasal düzenlemelerin yapılması için kampanyalar yürütülüyor.

Birçok ülkede evlilik içi tecavüz suç sayılmadığı için buna ilişkin veriler toplanmıyor ama mağdurlara uygulanan toplumsal baskı nadir de olsa vakaların dile getirildiği ve ihbar edildiği anlamına geliyor.

BM Merkezi'nde raporun açıklandığı toplantıya katılan Mısırlı kadın hakları aktivisti Marwa Sharafeldin, "Evlilik içi tecavüz, Müslüman ülkelerde aile hukuku açısından çok hassas bir konu" diyor.

Asya, Afrika ve Orta Doğu'da faaliyet gösteren 'Küresel İslam Aile Hukuku Projesi' üyesi Sharafeldin, "Cinsel birleşme, nikahla gelen bir hak olarak görülüyor" diyor:

"Aile Hukuku'nda kadınlara kimle ve ne zaman evleneceklerini seçme, boşanma, kadınların aile kaynaklarına ulaşma hakları sağlandığı gibi bu konuda da kadınları korumak için bir politika reformu yapılması gerekiyor."

Sharafeldin, "Kadınlar, erkekler ve çocuklar bu asılsız yasalardan dolayı acı çekiyor ve toplumlar geride kalıyor" diyor ve ekliyor: “Bu değişim sadece kadınlar için değil.”

Kaynak: EuroNews

İlgili haberler
GÜNÜN BİLGİSİ: Duygusal şiddetin 20 işareti

Küçümseme, zorlama, korkularını ya da zaaflarını kullanma, suçlu hissettirme ve maniple etme... Fizi...

GÜNÜN RAKAMI: Kadınların en büyük sorunu şiddet

Şiddet, işsizlik, eğitimsizlik, sokakta baskı ve taciz… Kadınların yaşadığı sorunların başında geliy...

Aile içi şiddete maruz kalanlara 10 gün ücretli iz...

Yeni Zelanda’da yeni yasaya göre aile içi şiddet gören tarafa partnerinden ayrılması, yeni ev bulmas...