şiddet yasası

Kadına ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddetle ilgili düzenleme TBMM’de kabul edilerek yasalaştı

Kadına ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesine ilişkin kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

Kadına yönelik suçlarda ceza artışı teklifi genel kurulda: Sorun yasada değil, uygulamada

Ankara Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Ceren Kalay Eken, kadına yönelik suç davalarında yasaların keyfi ve cinsiyet eşitsizliğiyle yorumlanan uygulamasında sorun yaşadıklarını belirtti.

EŞİK’ten vekillere çağrı: Bu teklife itiraz edin

Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK), kadınların aleyhine düzenlemelerin yer aldığı ve yarın TBMM Genel Kurulunda görüşmelerine başlanması beklenen teklife karşı milletvekillerine çağrı yaptı.

İstanbul Sözleşmesi’ni, 6284’ü uygulamayanlar ‘göz boyama genelgesi’ çıkardı

Geçen hafta İç İşleri Bakanlığı 81 ile Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele genelgesi gönderdi. Mecliste şiddetin cezalarını arttıran yasa görüşülüyor. Peki hükümetin bu iki hamlesi ne anlama geliyor?

Lübnan’da kadınlar şiddet ve tacize karşı alınan yeni tedbirleri yetersiz buldu

Lübnan parlamentosu, tacize ve ev içindeki şiddete karşı yeni tedbirler aldı. Kadınlar yasayı yetersiz bularak, şiddete uğrayandan yana bir yasa hazırlanması gerektiğini vurguladı.

Kadınların ‘ölmek istemiyoruz’ isyanı

Kızının önünde öldürülen Emine Bulut’un, ‘Ölmek istemiyorum’ feryadı tüm Türkiye’yi derinden etkilerken kadınlar, kadın cinayetlerindeki vahim tablonun büyümesine öfkeli!

Bu saldırı furyasının arkasında ne var?

Esas hedefi kadınların özgür bir biçimde yaşama, var olma talebi ve mücadelesi olan bu zihniyet, yıllardır gerici söylemlerini sürdürse de son yıllarda ‘kısmi başarılar’ elde etmiş gibi görünüyor.

Türkiye, övündüğü İstanbul sözleşmesine ne kadar uydu?

Hükümetin birçok kez ‘ilk imzacısı biziz’ diyerek övündüğü İstanbul Sözleşmesi ne getiriyordu, Türkiye bu yükümlülüklere uydu mu, kadına yönelik şiddete çözüm olabildi mi?