35 suç duyurusuna rağmen Beyza'yı öldürmesine göz yumuldu
İstanbul'da, Selim Tekin, koruma kararı olmasına rağmen Beyza Doğan'ı evinde silahla öldürdü. Doğan'ı ailesi duruma isyan etti: Defalarca şikayetçi olduk. Bu adam niye tutuklanmadı?
İstanbul Bahçelievler’de Selim Tekin uzun zamandır taciz ettiği Beyza Doğan'ın evine zorla girdi. Evde Beyza Doğan’ı tabancayla vuran Selim Tekin sonrasında intihar girişiminde bulundu. O esnada evde bulunan Beyza Doğan'ın kardeşi yardım istedi.

İhbar üzerine olay yerine polis ve sağlık ekibi sevk edildi. 16 yaşındaki Beyza Doğan hastanede hayatını kaybetti.

'SÖZDE KORUMA KARARI VARDI'

Öte yandan Beyza Doğan ve ailesinin Selim Tekin için koruma kararı aldığı öğrenildi. Beyza Doğan'ın teyzesi Zerife Doğan duruma isyan ederek, "Anne ve babası şikayetçi olmuştu. 2 yıldır bu dava sürüyor. Defalarca savcılığa mahkemeye çıkıldı. Bütün deliller vardı ama hiçbir şey yapmadılar. Sürekli tehdit ediyordu. Ablam sürekli kapıyı kilitliyordu. Sözde koruma kararı vardı. Hayatını mahvettiler" şeklinde konuştu.

'BU ADAM NİYE TUTUKLANMADI?'

"Koruma kararı sınırsızdı ve eylülde mahkemesi vardı" diyen teyze, "O kızı defalarca kaçırdı. Annesi babası defalarca gidip şikayetçi oldu. 13 yaşında 16 yaşına kadar bunları yaşadı. 'Ben ayrılırsam beni öldürecek' bile dedi. Sürekli anlattı ama onu kimse duymadı. Bu adam niye tutuklanmadı? Kızı kaçırdı 3-4 defa. Polis benim ablama bağırıyordu evrak istedi diye. Bu şekilde olur mu? Koruma kararı aldılar. 1 ay içerisinde geldi kızı vurdu" dedi.

'35 TANE ŞİKAYET DOSYAM VAR'

Baba Cuma Doğan da, "Benim şu anda adliyede bu şahıs hakkında 35 şikayet dosyam var. Kızımı beş kere kaçırdı. Olay olmadan önce benim evime gelip tekmeyle saldırdı, kapımı tekmeledi. Daha sonra ben savcıya gittim şikayette bulundum savcı koruma kararı çıkardı. Durum bundan ibaret. Kızım şu an yoğun bakımda o şahsın da ne olduğunu bilmiyorum" ifadelerini kullandı.

KADINLAR CEPLERİNDE KORUMA KARARLARI İLE ÖLDÜRÜLÜYOR
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2022 yılının ilk 7 ayında 158 kadın cinayeti yaşandığını duyurdu. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun verilerine göre 2022’nin ilk 7 ayında 188 kadın cinayeti, 146 şüpheli kadın ölümü yaşandı. 1 Ocak 2021-31 Aralık 2021 döneminde derlediği verilere göre, 2021'de en az 339 kadın cinayeti işlendi.
Yine Bianet’in verilerine göre son 7 ayda en az 40 kadın öldürüldüğünde ceplerinde koruma kararları vardı.

Fotoğraf: MA

İlgili haberler
Kadın cinayetlerine üzülmek sorumluluğun üzerini ö...

Şiddet artıyor, vahşileşiyor ve hayat büyük tehlikeler anlamına geliyor hepimiz için. O nedenle ülke...

Cinsel şiddet destek sistemi nerede?

Cinsel şiddete maruz bırakılan kişiler ne yapmalı? Nerelere, nasıl başvurabilir? Kimlerden destek al...

30 yıllık sistematik şiddet, önlemsizlik, sonrasın...

Turan Karslı’dan gelen ölüm tehditlerine karşı verilen koruma kararı göstermelik kaldığı ve önlem al...