Kadın atletlerin itirazı üzerine ‘blok kameraların’ kullanımı sınırlandırıldı
Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği kadın atletlerin itirazları üzerine, başlama çizgisine konulan ve yukarı doğru çekme pozisyonundaki blok kameralara sınırlama getirilmesini kabul etti.

Alman Gina Lückenkemper kameraların yerleştirilmesinin hoş olmadığını ve böyle bir kararın kadınların görüşü alınmadan hayata geçirilmesine tepki gösterdi.

Lückenkemper, “Böylesi kameraları daha önce hiç görmedim. Yukarı doğru çeken bu kameraların yerinde bir karar olduğunu düşünmüyorum” dedi.

Kameraların ‘bacak arasını’ çektiğini vurgulayan Lückenkemper, bu yüzden bedeni sıkan giysiler giymek zorunda kalacaklarını dile getirdi.


Katar’da Dünya Şampiyonası sırasında tanıtılan ‘blok kameralar’ atletlerin başlama çizgisine konulan iki minyatür kameradan oluşuyor.

Yukarı doğru çekme pozisyonunda olan kameralar, sporcuların yarışa başlarken yüzlerini çekmek için tasarlandı. Ancak kameranın konulduğu yer ve açısının uygun olmadığına yönelik eleştiriler dile getirilmişti.

Alman Atletizm Federasyonu, yaptığı açıklamada Lückenkemper ve Tatjana Pinto’nun itirazları üzerine konuyu Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği’ne taşıdıklarını ve ana ekranda söz konusu kameraların karartılmasına karar verildiğini duyurdu. DLV ayrıca, kaydedilen videoların aynı gün silindiğini açıkladı.

Kaynak: euronews


İlgili haberler
‘Spor camiasında kadına şiddeti kabul etmiyorum’

Kulüp Başkanı tarafından ‘20 delikanlının arasına soyunma odasına girmeye utanmayan...’ denerek hede...

Banu Yelkovan: Kız çocukları kendilerine ‘yakıştır...

Spor Yorumcusu Banu Yelkovan, Türkiye’de kız çocuklarının kendilerine ‘yakıştırılan’ sporlara yönlen...

GÜNÜN BİLGİSİ: Spor yapan kadınların memeleri nede...

Yüzme, futbol, koşu, basketbol, voleybol, ağırlık veya herhangi bir spor türü... Bu sporlarla ilgile...