Seçim 2023
Kadınlar barışı konuştu
‘Kadınlar Barışı Konuşuyor’ başlıklı panelde bir araya gelen kadınlar, barışın, barış dilinin inşa edilmesinin, güçlendirilmesinin önemine dikkat çekildi.

TJA’nın (Tevgera Jinên Azad) Kadıköy Yoğurtçu Parkında düzenlediği “Kadınlar Barışı Konuşuyor” başlıklı panelde bir araya gelen kadınlar, polis ablukası altında barış ortamının sağlanmasının kadınlar için önemini konuştu.

Yerine kayyum atanan Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Bedia Özgökçe Ertan ve akademisyen Meral Camcı’nın konuşmacı olduğu etkinliğe HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ve çok sayıda kadın katıldı. Panelin yapıldığı Yoğurtçu Parkı polis ablukasına alındı.

‘DİLİ VE BARIŞI İNŞA EDİYORUZ’
“Barışın dilini konuşmak” başlığıyla konuşma yapan Meral Camcı, Kürt kadınlarının barış deneyimine dikkat çekerek, “Kürt kadınlarının deneyimi başka bir mücadele alanı yarattı. Erkeklerin belirlediği, egemen tahakkümü kuranların belirlediği, savaş söylemi ve dilini oluşturanların belirlediği çerçevenin dışına çıktık. Bu çok heyecan verici” diye konuştu.

Sistemin kadına konuşma izni vermediğini söyleyen Camcı, “Ama biz yine kendi konuşma alanımızı oluşturuyoruz. Barış dilini oluşturmanın imkanını yaratıyoruz. Aslında kadınların kurucu rolü burada. Nasıl yaşamı inşa ediyorsak kadınlar olarak dili de inşa ediyoruz, barışı da inşa ediyoruz. Dilin hem kurucu hem de değiştirici dönüştürücü etkisi var. Çok önemli bir araç. Değiştirici ve dönüştürücü gücü birleştirdiğimiz yer” diye konuştu.

‘KADINLARIN ŞEKİLLENDİRDİĞİ ALANLAR YARATTIK’
Bedia Özgökçe Ertan ise “Toplumsal barışın inşasında yerel yönetimin rolü” başlığıyla yaptığı konuşmada, kadınların siyasette yer alabilmesinin ve eşit temsiliyetinin demokrasinin önemli ayaklarından biri olduğunu vurguladı. Ertan şöyle konuştu: “Toplumun bütün dinamiklerini bir araya getiren bir sistemdir. Eşbaşkanlık kadınların mor çizgisidir. Biz yerel yönetim anlayışında da kadınların içinde olan, kadınların şekillendirdiği alanlar yarattık. Kadınların kendi sözünü söylemesi, pratiklerini uygulaması engelleniyor. Yöntem ve tarz olarak tam bir hukuksuzluk garabeti içerisindeyiz. Kayyumdan sonra Van’da kadın kurum ve kuruluşları kapatıldı ve yerine erkekler atandı. Kayyum uygulamalarına karşı çıkmak barışa sahip çıkmaktır.”

İlgili haberler
Kadınların barış mücadelesi

Sırbistan’daki Siyahlı Kadınlar, Kosovalı kadınların Sırp erkekler tarafından tecavüze uğramasına, k...

‘Annelere verilecek en güzel hediye barıştır’

Barış Anneleri Anneler Günü’nde sokağa çıktı, “Biz annelerin ve çocuklarımızın savaşın gölgesinde ya...

Barış Anneleri: Barış için buradayız

Barış anneleri, açlık grevleri ve ölüm oruçlarına dikkat çekmek amacıyla Bakırköy Kadın Kapalı Cezae...