Evden çalışma süt iznine engel değil
Kovid-19 nedeniyle evden (uzaktan) çalışanlar da süt iznini kullanabilir. Evden çalışma süt izni hakkını ortadan kaldırmaz.
Okurumuzun Sorusu:

Merhaba. 7 ay önce doğum yaptım. İşbaşı yaptım ancak evden çalışıyorum. Süt izni evden çalışmada da geçerli mi? Çok teşekkürler.  

Öncelikle okurumuzu tebrik edelim; okurumuza, bebeğine ve ailesine uzun, sağlıklı ve mutlu bir ömür dileyelim.

Süt (emzirme) izni İş Yasası’nın 74. maddesi ile tanınmış yasal bir haktır.

Pandemi nedeniyle kadın işçilerin evden (ya da işyeri dışındaki başka herhangi bir yerden) çalışması süt iznini hiçbir biçimde ortadan kaldırmaz. Yasal adıyla “uzaktan çalışma” süt izninin kaldırılmasına, kısıtlanmasına ya da azaltılmasına gerekçe olamaz. Böyle bir kısıtlamanın hiçbir yasal dayanağı yoktur.

Ayrıca belirtmek gerekir ki, İş Yasası’nın 14. maddesine göre:

“Uzaktan çalışmada işçiler, esaslı neden olmadıkça salt iş sözleşmesinin niteliğinden ötürü emsal işçiye göre farklı işleme tabi tutulamaz. İşveren, uzaktan çalışma ilişkisiyle iş verdiği çalışanın yaptığı işin niteliğini dikkate alarak iş sağlığı ve güvenliği önlemleri hususunda çalışanı bilgilendirmek, gerekli eğitimi vermek, sağlık gözetimini sağlamak ve sağladığı ekipmanla ilgili gerekli iş güvenliği tedbirlerini almakla yükümlüdür.”

Uzaktan çalışma nedeniyle süt izninin kaldırılması ya da kısıtlanması bu maddede düzenlenen farklı işlem yasağına da aykırı olacaktır.

Sonuç olarak okurumuz evden çalışırken de süt iznini İş Yasası’nın 74. maddesine uygun biçimde eksiksiz olarak kullanabilecektir. Bir sorun yaşaması halinde okurumuz yeniden bizimle iletişim kurabilir.

İlgili haberler
Kovid bahanesiyle süt izni hakkı gasp edilemez!

Kovid-19 pandemisi ve evden çalışma kadın işçinin süt izni hakkını ortadan kaldırmaz. Kadın işçi süt...

GÜNÜN KISA FİLMİ: Süt izni

Doğum sonrası çalışan annelerin bebeklerini emzirememekten kaynaklı sorunlara dikkat çeken “Süt izni...

Koronavirüs süt izninin kaldırılmasının bahanesi o...

Koronavirüs nedeniyle çalışma saatlerinin azaltılması, süt izninin kaldırılmasının gerekçesi olamaz....