GÜNÜN BAŞARISI: Yemekhanede hazırlandı, dart şampiyonu oldu
Denizli’de okul yemekhanesinde olanaksızlıklar içinde başlayan bir macera Barselona’da madalyayla sonuçlandı. Merve Erden bronz madalyayı kazandı.

Denizli’nin Serinhisar ilçesinde yaşayan lise öğrencisi 18 yaşındaki Merve Erden, eğitim gördüğü lisenin yemekhanesinde hazırlanarak katıldığı 18. Akdeniz Kupası Dart Şampiyonasında bronz madalya kazandı. Merve’nin şimdiki hedefi altın madalya.

Yatağan Müftü Arif Akşit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 4’üncü sınıf öğrencisi Merve Erden’in hayatı, okula başladığında, beden eğitimi öğretmeni Murat Dirier’in kendisini dart sporuyla tanıştırmasıyla değişti. Hedef tahtasına yaptığı birkaç başarılı atışın ardından Erden, dart salonu olarak okul yemekhanesinde sıkı bir çalışmaya başladı.

Kent ve bölge genelinde düzenlenen turnuvalarda birincilikler kazanan Erden, ulusal turnuvalarda da dereceler elde etti. Öğretmeninin yönlendirmesiyle bu yıl seçmelere katılan ve milli takıma seçilen Erden, İspanya’nın Barselona kentinde düzenlenen 18. Akdeniz Kupası Dart Şampiyonası’na katılmaya hak kazandı. Erden, turnuvada genel klasmanda üçüncü olarak bronz madalya kazandı.


DAHA ÖNCE HİÇ OYNAMAMIŞTIM
Dart sporuna 9’uncu sınıftayken başlayan Merve Erden, “Daha önce dart hakkında hiçbir bilgim yoktu. Köy çocuğuyum, daha önce hiç oynamamıştım. Bir gün hocamız bir tahta ve 3 okla yanımıza geldi ve ‘sen de atmak ister misin’ diye sordu. İlk atışımda hedefi vuramadım. Hocama beceremediğimi söylediğim de ‘Pes etme devam et’ dedi. Sonraki atışlarımda isabet sağladım ve bu sporu çok sevdim. Kendime 10 liraya 3 ok aldım. Hocamın sayesinde girdiğim birçok turnuvada dereceler elde ettim, il birincisi oldum” dedi.

HEDEF DÜNYA ŞAMPİYONLUĞU
Kendini geliştirmek için çok çalışan Erden, hedeflerini ise şöyle anlattı: “Okulumuzda spor salonu yoktu. Çalışmalarımı yemekhanede bir board ve üç okumla yaptım. Bu yıl milli takım seçmelerine girdim ve başarılı oldum. Çok gurur verici bir duygu. Hedefim dünya şampiyonluğu.”

Kaynak: DHA


İlgili haberler
GÜNÜN BAŞARISI: Avrupa Şampiyonu kız kardeşler

İki kız kardeş, biri 16, biri 23 yaşında, Huri ve Yağmur, sıvası dökük bir bodrumda canlarını dişler...

GÜNÜN AZMİ: Zorlu koşuları zorlu günlerle aşıyor

Bulgaristan’da 2015’te düzenlenen Dağ Kros Yıldızlar Şampiyonası’nda dünya üçüncüsü olan milli atlet...

GÜNÜN BİLGİSİ: Spor ruhsal hastalık riskini azaltı...

Türkiye’de ve dünyada her 5 kişiden birisi herhangi bir ruhsal rahatsızlık yaşıyor. Kronik rahatsızl...