GÜNÜN DİKKAT ÇEKENİ: 81 ilde kadın spor müdürü yok
Atilla Gökçe, Milliyet Gazetesi'ndeki köşe yazısında Gençlik ve Spor Bakanlığında 81 ilde de kadın müdür olmadığına dikkat çekti.

Milliyet Yazarı Atilla Gökçe, bugün "Kadın il müdürü: Yok!" başlıklı yazısında Gençlik ve Spor Bakanlığının 81 ildeki müdürlerinin hiçbirinin kadın olmadığına dikkat çekti. Orta kademede yer alan kadın yöneticilerin ise sayısının sadece 30 olduğunu ifade etti.

Gökçe yazısında aynı zamanda sadece 3 spor federasyonunun -briç, satranç ve yelken- kadın başkanlar tarafından yönetildiğini belirtti.

Gökçe yazısında şu ifadeleri kullandı:
"Gençlik ve Spor Bakanlığı, biliyorsunuz çok büyük bir teşkilatla hizmet veriyor. 81 ilimizde “spor müdürleri” var. Peki bunların kaçı kadın? Hiç biri. Kadın il müdürü sayımız 0 (sıfır)! Üst düzey spor yöneticisi dostum, bu can sıkıcı durumdan sonra bir teselli aramış. İllerde orta kademede yer alan kaç kadın yöneticimiz var?  Sadece 30. Oranı belli değil. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Ankara’daki merkez teşkilatında az sayıda çok değerli kadın yöneticiler var. Sayılarının artmasını bekliyoruz."

Fotoğraf: Unsplash

İlgili haberler
Cinsiyet eşitliği temelinde spor anlatımı mümkün m...

‘Alan Savunması, hayatın her alanında olduğu gibi spor ve spor medyasında da cinsiyet tahakkümü kurm...

Sporda cinsiyetçi estetik ve kadın bedeninin tahak...

Olimpiyatlara katılımda verilen mücadele gibi kadınlar, kendilerine karşı her türlü cinsiyetçi uygul...

5 maddede sporda cinsiyetçilik

‘Sen ne anlarsın futboldan, kız gibi atma şu topu’ gibi sözlerden bıkanlara; kız gibi oynayanların c...