GÜNÜN KADINI: Yoksulların ve göçmenlerin fotoğrafçısı Dorothea Lange
Özellikle ‘Büyük Bunalım’ yıllarında sokaklarda dolaşan evsiz barksız insanları fotoğraflayarak adını duyuran, yoksulların ve göçmenlerin fotoğrafçısı olan Dorothea Lange ile tanışın.

Yoksulların ve göçmenlerin fotoğrafçısı Dorothea Lange 26 Mayıs 1895'de doğdu, 11 Ekim 1965'te hayata veda etti. 

1929'daki Büyük Bunalım'ın kurbanlarını görüntüleyen yapıtlarıyla hem belgesel fotoğrafçılığı, hem de gazete fotoğrafçılığını büyük ölçüde etkilemiştir.

Photo-Secession Grubu'nun üyelerinden Clarence White'ın yanında yetişti. Yirmi yaşındayken dünyayı dolaşmaya karar verdi. Gittiği yerlerde fotoğraflarını satarak geçindi. San Francisco'ya vardığında parası tükenmişti. Oraya yerleşti ve 1916'da bir portre stüdyosu açtı.

Büyük Bunalım yıllarında sokaklarda dolaşan evsiz barksız insanları fotoğraflayarak çalışmalarının boyutlarını genişletti. Bu insanların içinde bulunduğu umutsuz durumu yansıtan Beyaz Melek Yemek Kuyruğu gibi fotoğrafları Grup f.64 fotoğrafçılarınca büyük ilgiyle karşılandı.

Yine bu çalışmalarından sonra resmi kurumlarca yoksul insanların durumuna kamunun dikkatini çekmekle görevlendirildi. Göçmen işçileri konu aldığı ve başlıklarını da onların kendi sözleriyle oluşturduğu Göçmen Anne - Florence Owens Thompson, Nipomo, Kaliforniya (1936) gibi fotoğrafları büyük yankı uyandırdı; devlet bunun üzerine göçmenler için kamplar kurdu.

Lange 1939'da fotoğraflarından bir bölümünü topladığı An American Exodus; A Record of Human Erosion adlı kitabı yayımladı. İki yıl sonra bir Guggenheim burs kazandıysa da Pearl Harbor Baskını üzerine burstan vazgeçti ve savaşı görüntülemeye başladı. II. Dünya Savaşı'ndan sonra Life dergisine çeşitli fotoğraf dizileri hazırladı. 1965 yılında, 70 yaşındayken yemek borusu kanserinden yaşamını kaybetti. ABD'nin gelmiş geçmiş en büyük belge fotoğrafçılarından biri olarak kabul edilir.

İlgili haberler
GÜNÜN KADINI: Vietnam Savaşı’nın simgesi Kim Phuc

Çıplaktı ve korkunç bir şekilde yanmıştı. ‘Nong qua! Nong qua!’, ‘Çok sıcak! Çok sıcak!’ diye bağıra...

GÜNÜN KADINI: Ağrı hissetmeyen Jo Cameron

66 yaşındaki Jo Cameron kırılan kemikleri ya da doğum sancıları için ağrı kesici kullanmadı. Olumsuz...

GÜNÜN KADINI: Carlota Lukumi

1800’lü yıllarda yaşayan ve köle isyanlarına önderlik ederek tüm dünyaya ilham olan bir kadın: Carlo...