Seçim 2023
İzmir’de kadınlar, İstanbul Sözleşmesi için 1 Temmuz’a çağrı yaptı
İstanbul Sözleşmesinden Vazgeçmiyoruz İzmir Kampanya Grubu, İstanbul Sözleşmesi için başlattıkları nöbet eylemlerine 9’uncu haftada da devam etti.

İstanbul Sözleşmesinden Vazgeçmiyoruz İzmir Kampanya Grubu, İstanbul Sözleşmesi için başlattıkları nöbet eylemlerine 9’uncu haftada da devam etti.

Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde bir araya gelen kadınlar, “İstanbul Sözleşmesi bizim vazgeçmiyoruz” pankartı açarak sık sık, “AKP elini sözleşmeden çek”,

“Erkek vuruyor devlet koruyor”, “Sözleşme bizimdir vazgeçmiyoruz” sloganları atıldı.

Kadınlar adına açıklamayı Maile Ariç ve Pınar Usta okudu.

Açıklamada kadınlar, “Şu andan başlayarak 1 Temmuz'a kadar, toplumun her kesimini İstanbul Sözleşmesi'ne sahip çıkmaya, demokratik ve yaratıcı bir yöntem, söylem, eylemlilik sürecine, birlikte değiştirmeye çağırıyoruz. Aksi takdirde kaybedeceklerimiz İstanbul Sözleşmesi'yle sınırlı kalmayacak” dedi.


‘BU BİZİM İÇİN BİR HAYAT MÜCADELESİ’

Her gün en az 1 kadının erkekler tarafından öldürüldüğü, kadınların toplum yaşamından soyutlanarak ev içi işlere mahkûm edildiği, çocuk istismarcıları için af girişimlerinin gündemde olduğunu söyleyen kadınlar, “1 Temmuz'a kadar, toplumun her kesiminin bu hukuksuz gidişe itirazını yükseltmesini, tek kişi kararının geri alınması için hükümete çağrı yapmasını, sözleşmede kalma ve etkin uygulama talep ve kararlılığını dile getirmesi gerekmektedir” dile ekledi.

Fesih ilanından sonra yaşanan hak ihlalleri sıralayan kadınlar, “20 Mart’tan beri katilleri değil kadınları engellemek için yaptıkları her şeye rağmen sokaklardayız, her yerdeyiz. Çünkü bu bizim için bir hayat mücadelesi” dedi.


‘DENİZ POYRAZ’I MÜCADELEMİZDE YAŞATACAĞIZ’

Açıklamada 17 haziranda Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Binasına yapılan silahlı saldırıda Deniz Poyraz’ı katledilişini de kınayan kadınlar, “Bu saldırı ve cinayet yalnızca HDP’ye değil demokrasiye ve toplumsal muhalefete yapılmış bir saldırıdır. Eli silahlı adamların göz göre göre işlediği cinayetlerin tanığıyız. Onlarca kez şikayet olmasına rağmen korunmayan kadınların cinayetlerinden tanığız. Musa Orhan örneğinde olduğu gibi devletin katilleri korumasından tanığız. Demokrasi ve barış mücadelesine yapılan saldırılar karşısında kadınlar olarak sessiz kalmayacağız. Deniz Poyraz’ı mücadelemizde yaşatacağız” diye ifade etti.

Kadınlar açıklama sonrası, 1 Temmuz günü saat 18.30’da Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde yapacakları eyleme tüm kadınları davet ederek Kıbrıs Şehitleri caddesinde bildiri dağıttı.

 

Fotoğraflar: Ekmek ve Gül


İlgili haberler
Narlıdereli kadınlar: 1 Temmuz’dan sonra da mücade...

Narlıdereli kadınlar İstanbul Sözleşmesi’nin feshine karşı bir araya geldi, 1 Temmuz’dan sonra da mü...

1 Temmuz’a az kaldı, kadınlar sokakta, iktidar ‘fi...

Haklarımızı hedefe koyan geniş saldırı furyasına karşı mücadele etmekten vazgeçmediğimizi dile getir...

İstanbul Sözleşmesi’ni Uygula Kampanya Grubu tüm k...

İstanbul Sözleşmesi’ni Uygula Kampanya Grubu, Beşiktaş’ta bulunan Barbaros Caddesi’ni trafiğe kapata...