Ressam Aliye Berger 117 yaşında
“Aşkla yaşadım. Ölümler bile öldüremedi bendeki aşkı. Coşkuyla, aşkla ve sevgiyle yarattım ne yarattımsa…” Ressam Aliye Berger 117 yaşında...

Aliye Berger (1903-1974) 
Talihsiz bir olaydan sonra hayatının seyrini değiştirmiş bir sanatçı aslında Aliye Berger. İstanbul'un soylu ailelerinden birinin kızı olarak dünyaya gelmiş, dönemin trendine uygun olarak sanat eğitimi almış biri. Aynı zamanda Halikarnas Balıkçısı ve Ressam Fahrelnissa Zeyd'in kızkardeşi olarak da sanat dünyasının da çok yakınında yer alıyor.
“Aşkla yaşadım. Ölümler bile öldüremedi bendeki aşkı. Coşkuyla, aşkla ve sevgiyle yarattım ne yarattımsa…” Böyle sözler eden bir ressam olarak 1954 yılında katıldığı Yapı ve Kredi Bankası tarafından düzenlenen yarışmada Güneşin Doğuşu tablosuyla birinci olmuş, ancak sanat çevrelerinde bir alaylının ödülü alması şaşırtıcı olmuş. Berger'in resmini anlayabilmek için kendi ağzından dediklerini okuma gerek; “O tablonun üzerinde çok düşündüm. Göze fazla çarpan, tablodan dışarı fırlayan şekillerden hoşlanmam. Bir odanın, bir köyün, bir şehrin veya bir insanın muayyen bir zaviyeden görünüşünü canlandırmaktan kaçınmaya çalışmak gerektiğine inanıyorum. Kendi hesabıma hayatı bütünüyle umumi olarak görmek istiyorum. O tabloda toprak, deniz ve güneşle haşır neşir olan insanları, musikiden bir misal verecek olursam, Mozart-vari diyebileceğim motiflerle işlemek istedim."
Aliye Berger, sanata geç başlamış ancak erken fark edilmiş nadir örneklerden birisi olarak nitelendiriliyor. Onun sayesinde de pek çok alaylı sanatçı cesaret bulmuştur.

Aliye Berger'in ödüllü Güneşin Doğuşu tablosu

İlgili haberler
GÜNÜN ŞARKISI Leylum

Paris’te bir araya gelen Ermenistanlı, Türkiyeli, Fransalı ve Amerikalı sekiz genç müzisyenin kurduğ...

GÜNÜN ÖNERİSİ: Aloe verayı dondurursanız...

Yaraya, yanığa, böcek ısırığına... Yüz temizliğine, el kremi niyetine... Her derde deva bir jel elde...

GÜNÜN DESTEĞİ: Genç kadın hukukçulara

Şirin-Ahmet Tekeli Kadın Hukukçuları Destekleme Vakfı KAHUDEV verdiği burslarla, yaptığı yarışmalarl...