Belediyenin tasarruf politikasına karşı belediye meclisine aday oldu
100 yaşındaki Lisel Heise gittiği yüzme havuzunun kapatılacak olmasına tepki göstererek, 26 Mayıs’ta yapılacak yerel seçimlerde belediye meclisine aday oldu.

Birinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinden kısa bir süre sonra doğan Lisel Heise, dört çocuk yetiştirdi, yıllarca öğretmenlik yaptı ve şimdi Rheinland Pfalz eyaletinde yapılacak yerel seçimlerde, yaşadığı 8 bin nüfuslu Kirchheimbolanden’de belediye meclisine aday oldu.

Aday olmasının nedenini sık sık gittiği yüzme havuzunun, tasarruf politikasının kurbanı olarak, kapatılacak olması olarak açıklayan Heise, kararlı bir şekilde; “Bir şeyi değiştirmek istiyorsanız, bunun için çaba harcamak zorundasınız” diyor.

Listede 20. sırada olduğu için seçilmesi, seçmenlerin onun isminin yanına çarpı işareti koymasıyla mümkün. Heise; “Benim için önemli olan seçilmek değil, doğru bulduğum şeyi yapmak. Seçilirsem tabii ki sevinirim ama seçilmesem de gücüm olduğu sürece ağzımı açmak istiyorum.” diyor. Heise, Almanya’da şimdiye kadar herhangi bir seçimde aday olan en yaşlı kişi.

İlgili haberler
Almanya’daki sığınmacı ve göçmen kadınlar: Bunu ya...

DaMigra yıllık konferansını göçmen ve sığınmacı kadınların çalışma yaşamına katılımı üzerine gerçekl...

Almanya’da 2018 kadınlar için nasıl geçti?

2018 yılını geride bırakırken Almanya’da da kadınların bir yılı nasıl geçmiş bakalım…

Almanya’da politikada eşitlik için yasal değişikli...

Brandenburg'da seçim yasası değiştirildi: Eyalet seçimlerinde tüm partiler eşit sayıda kadın ve erke...