Almanya’da politikada eşitlik için yasal değişiklik
Brandenburg'da seçim yasası değiştirildi: Eyalet seçimlerinde tüm partiler eşit sayıda kadın ve erkek aday göstermek zorunda.

Brandenburg eyaleti Almanya'daki ilk eyalet olarak eyalet seçimlerinde her partinin eşit sayıda kadın ve erkek aday göstermesini karar altına aldı. Potsdam'daki eyalet meclisinde yapılan oylamada hükümette olan SPD/Sol Parti milletvekillerinin yanında Yeşiller partisi milletvekilleri de evet oyu kullandı. CDU ve AfD milletvekilleri ise karşı oy kullandılar.

Yasa ilk olarak 2020 yılı sonbaharında yapılacak eyalet parlamentosu seçimlerinde uygulanacak. Şu an Brandenburg meclisindeki kadın oranı sadece yüzde 39.

Yasal düzenleme, Yeşiller tarafından hazırlanan bir tasarının SPD ve Sol Parti tarafından bazı değişikliklerle kabullenilmesi sonrası gündeme geldi. Hükümet partileri ve Yeşiller, kararın Almanya çapında başlatılan parlamento ve toplumda 50:50 inisiyatifinin ilk adımı olduğunu belirtirken CDU ve AfD federal seçim yasasına aykırı ve partilerin iç meselelerine müdahale olarak gördükleri yasanın iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvuracaklarını açıkladılar.


İlgili haberler
Almanya’da 2018 kadınlar için nasıl geçti?

2018 yılını geride bırakırken Almanya’da da kadınların bir yılı nasıl geçmiş bakalım…

8 Mart Berlin’de resmi tatil oldu!

Almanya’nın Berlin eyaletinde kadın erkek eşitliği için önemli bir karar verildi: 8 Mart artık Berli...

Kürtaj yasasına karşı Almanya'da kadınlar eylem ya...

Kadınlar Almanya'da kürtajı zorlaştıran ve doktorların internet sayfalarında kürtaj yaptıklarını açı...