Tarihte bugün: Mathilde Adler doğdu
Alman sosyal demokrat politikacı, sosyal danışman, gazeteci Mathilde Wurm 30 eylül 1874'te Mathilde Adler olarak doğdu.

Frankfurt am Main'de bir kız kolejine gitti. 1896'dan itibaren, Almanya Sosyal Demokrat Partisi'ne (SPD) katıldığı Berlin'de sosyal yardım alanında çalıştı.  

Sosyal demokrasi için mücadelesi sırasında, daha sonra eşi olan sosyal demokrat gazeteci Emanuel Wurm ile tanıştı.

Rosa Luxemburg ve Clara Zetkin ile yakın ilişkilerini sürdüren Wurm, SPD'de sol kanadın temsilcilerindendi. Bir sosyal hizmet uzmanı olarak Wurms, gençlere çıraklık yeri bulmak ve kız çocukları ve genç kadınlara mesleki danışmanlık yapma konusunda özel çaba harcadı. Bu sıfatla, okulu bitiren genç kadınlar için ilk çıraklık yerleştirme ve danışmanlık hizmetini kurdu.

1903'ten 1904'e kadar Berlin'deki İş Kanıtı Derneği'nin kadın bölümünün başkanıydı. Birinci Dünya Savaşı sırasında sosyal demokrasinin savaşa karşı tavır nedeniyle bölünmesi sırasında Almanya Bağımsız Sosyal Demokrat Partisi'ne (USPD) katıldı.Partisi için ajitasyon ve yazı konusunda aktifti. 1917'de Berlin Şehri Vatandaş Temsilcisi oldu ve 1919'dan 1921'e kadar orada belediye meclisi üyeliği yaptı.

1920'de, seçim bölgesi 13'ün (Thüringen) üyesi olarak Berlin Reichstag'a seçildi. Üyeleri kısmen SPD'ye ve kısmen de KPD'ye katılan USPD'nin dağılmasından sonra 1922'de SPD'ye döndü ve sosyal demokrat parlamenter gruba geçti. 1924'ten 1933'e kadar yapılan seçimlerde Wurm, neredeyse dokuz yıldır parlamentoda temsil ettiği yeni eski partisi için aday oldu. Reichstag'da öncelikle beslenme konularında bir uzman olarak kendisine bir isim yaptı. Bugün Wurm'un Mart 1933'te Hitler'in iktidara gelmesini sağlayan Yetki Yasası'na karşı oy vermesi onun parlamento kariyerinin en yüksek noktası olarak kabul ediliyor.

Sosyal demokrat bir gazeteci olarak Wurm, Die Kampferin (Mücadeleci Kadın) ve Die Gleichheit (Eşitlik) (1922–1923) dergilerinde çalıştı.

1933'ün sonunda İngiltere'ye sürgüne gitmek zorunda kaldı. 1 Nisan 1935'te Londra'da öldü.

Parti arkadaşı Dora Fabian ile vefat ettiği ölümünün koşulları bu güne kadar tam olarak açıklanmadı. Muhtemelen çifte intihardı.


Meclise giren ilk kadın milletvekilleri görünüyor. Clara Zetkin'in sağındaki Mathilda Wurm.


İlgili haberler
GÜNÜN KADINI: Heloise Ruth First

Güney Afrikalı apartheid karşıtı aktivist, gazeteci ve sosyolog Heloise Ruth First 4 Mayıs 1925'te J...

GÜNÜN BELLEĞİ: Kurtarılmaya değmeyen Elisabeth Kas...

24 Mayıs 1977’da yani 40 yıl önce Arjantin’de askeri cunta tarafından öldürülen Elisabeth Kasemann’ı...

GÜNÜN KADINI: Yaşamak isteyen bir şair Selma Meerb...

18 yaşında toplama (zorunlu çalışma) kampında tifüsten ölen şair Selma Meerbaum -Eisinger: ‘Yaşamak...