Seçim 2023

Soma

Oğlunu Soma Katliamı’nda yitiren Gülsüm Çolak milletvekili adayı oldu: Kalıcı bir örgütlenme için…

Oğlu Uğur Çolak’ı Soma Katliamı’nda yitiren ve yıllardır adalet mücadelesi veren Gülsüm Çolak, Yeşil Sol Parti listesinden EMEP’in Manisa milletvekili adayı oldu.

Soma’da eşlerini kaybeden kadınlar: Soma’nın hesabı sorulsaydı, Bartın faciası olmayacaktı

Cumhurbaşkanı’nın Bartın’da yaptığı açıklamalara tepki gösteren Soma katliamında eşlerini kaybeden kadınlar ‘Soma’nın hesabı sorulsaydı, bugün Bartın faciası olmayacaktı’ dedi.

GÜNÜN FERYADI: Somalı annenin bu isyanını unutmayalım

13 Mayıs 2014'te Soma'da yaşanan maden katliamının ardından bir anne böyle isyan etmişti. Soma için sormaya devam ediyoruz "Nerdeler!" Sorumlular nerede, katiller nerede, adalet nerede!

Madenci eşi isyan etti: Orada kocamın yolunu keserlerse ben de 3 çocuğumla yürürüm

Somalı bir madenci eşi, işçilerin jandarma tarafından engellenmesine tepkili: ‘Hak istemek suçsa ben suçluyum. Kocamın önünü keserlerse ben de buradan 3 çocuğumla yürürüm, beni de tutuklasınlar.’

GÜNÜN İSYANI: Bu ne rezillik!

5 yıl önce işten atılan ve alacakları hâlâ ödenmeyen madenciler ve ailelerinin Ankara’ya yürüyüşü engelleniyor. Madenci eşi Gülsüm Kale ‘Bu adamlar niye korunuyor, bu ne rezillik’ diye isyan etti.

GÜNÜN SERGİSİ: Aynı Göğün Düşleri

Sosyal Haklar Derneğinin Soma ve Aladağ’da düzenlediği yaz okullarına katılan çocukların yaptığı resimlerin sergilendiği ‘Aynı Göğün Düşleri’ sergisi 17 Ocak’a kadar Caddebostan Kültür Merkezinde.

Somalı anne: Çocuklarımız huzur içinde yatmıyor

Soma’da oğlunu kaybeden Arzu Kılınç, mahkemedeki adaletsizliğe isyan ediyor: ‘Avrupa’ya kadar gideriz yeter ki adalet sağlansın. Çocuklarımız şu anda huzur içinde yatmıyor.’

Polis Ankara’ya giden Somalı ailelere saldırdı

301 madencinin can verdiği Soma Katliamı davasından çıkan cezayı protesto etmek için Ankara’ya yürüyen madenci ailelerine polis saldırdı. Polis ailelere biber gazı sıktı, aileleri kalkanlarla itti.

Adaleti yazmıyor kitaplar...

Kanunların yazdığı şekilde uygulanması adaleti sağlıyor mu? Kanunda yazılı cezanın sanıklara verilmesi ‘Adalet yerini buldu’ dedirtiyor mu? Peki neden?

Tek adam adaleti Somalı aileleri vurdu

Soma katliamında eşini kaybeden Naciye Kaya’ya kulak verin: ‘Bizi oyalıyorlar. Şimdi de seçim yüzünden karar vermeyecekler. Yeterli ceza çıkmayacağı için AKP oylarının düşmesinden korkuyorlar.’

Somalı anneler, Anneler Gününde evlatlarının mezarı başında

Somalı anneler, 301 madencinin hayatını kaybettiği facianın 4’üncü yıl dönümünde evlatlarının mezarı başındaydı.

GÜNÜN İSYANI: Soma’dan geriye kalan kadınlar

Üzerinden 4 yıl geçen ve göz göre göre ölüme gönderilen 301 maden işçisi için adaletin bile hâlâ sağlanmadığı Soma katliamının yıl dönümü bugün. Katliamdan geriye kalanlar neler oldu peki?

Döndü nerede?

Zonguldak Çaycuma’da babaannesi ve dedesinin yanında kalan 16 yaşındaki Döndü Kuzucu’dan iki haftadır haber alınamıyor. Anne Kuzucu, Döndü’nün kendisini arayıp ‘Kurtarın beni’ dediğini belirtti.