GÜNÜN İSYANI: Kraliyet ailesinin uçuk fiyatlı tatlı telaşlarına!
'Meghan’ın yeni evine ev hediyesi alamadım', 'Aman çocuk da doğdu, bi çeyreğimizi takamadık' diye hayıflananlar, üzülmeyin! Üzerinize düşeni fazlasıyla yaptınız. Sıra o fazlalıkları geri almakta!

Vatandaşlık bilgisi, ders bir, 'İngiltere Monarşi ile yönetiliyor'. Bu bilgi cepte sanırım, hepimiz hakimiz. Tabii her bu sohbetin devamında olduğu gibi 'Ama o göstermelik bir sistem' diye de yapıştırmayı ihmal etmiyorsunuzdur umarım -ki kısmen de doğru-. Her ne kadar İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in Labour Party'i desteklemesini beklemesek de parlamentoya olan müdahalede tarafsız konumunu korumaya çalıştığını söyleyebiliriz.

Yani o zaman diyebiliriz ki İngiltere Kraliyet Ailesi biraz İngiltere'nin marka değerini arttıran, bir nevi ülkenin reklam yüzü olarak işlev görüyor(?) Bir dönem Elizabeth'in suratsızlığı ve Diana vakası ile düşen bu değeri son dönemin gözdeleri Prens William ve eşi Kate Middleton ve Prens Harry ve eşi MeghanMarkle'in evliliği ve doğan bebeklerinin haberleri ile arşa ulaşmış görünüyor.

E o zaman pek de fena değilmiş monarşi, Instagram’da ne giydiklerini kurcalayıp ne yediklerini ve yaşamlarını soruşturduğumuz ve yaratılan bu ilginin İngiltere turizmine katkı olarak da döndüğü bir sistem, ne dersiniz?

Son bir haftadır İngiltere gündeminde Prens Harry ve eşi Sussex Düşesi Meghan Merkle'in yaşamayı tercih etmedikleri Kensington Sarayı’ndan taşınacakları Windsor’daki Frogmore Kır Evi’nin tasarımı ve tadilatı için ayrılan 3 milyon sterline yakın bütçe tartışılıyor. Kraliyet ailesinin çalışmadığı ek bilgisiyle birlikte bu bütçenin devlet hazinesinden karşılandığını da eklememiz gerek.

İngiliz kraliyet ailesinin yıllık finansal açıklamasında belirttiği detaylara göre Meghan Markle ve Prens Harry’nin resmi ikametgahı olan, Londra’nın batısındaki Windsor Malikanesi’nin bir köşesinde bulunan Frogmore Kır Evi, beş küçük yatakhane tarzı üniteyi, büyüyen aileleri için modern olanaklara sahip tek bir ev haline getirmek için kapsamlı yapısal değişiklikler yapıldığından bahsediliyor. 19. yüzyıldan kalma evin çatısının yenilenmesi, yeni merdivenler eklenmesi, şömine kurulumları ve yeni bir ahşap zemin kaplanmasını içeren işler, yerel konseye başvuru belgelerinde detaylı bir şekilde anlatılıyor.

Üstelik bu harcama ailenin toplam harcamalarının yanında devede kulak. Her ulaşım için tren, uçak, jet kapatmaları; özel yiyecekleri ve kıyafetlerine harcadıkları para; her eşyaları ayrı bir marka ve her eşyaları ayrı bir özel. O kadar ki Kate'in bir kaç elbisesini bir kaç yıl arayla 2 (iki, İKİ) kere giymiş olması ciddi haber değeri olup tartışılabiliyor. Hatta daha fazlası var -sıkı durun- bu yaptığıyla Kate’in unvanının 'Tutumlu Gelin' olduğunu biliyor muydunuz?

Yabancılar gelip işlerimizi elimizden alıyor deyip yabancı düşmanlığına sebep arayanlara, kesile kesile kuş kadar kalan yoksul insanlara verilen yardımlara göz dikenlere, Kraliyet Ailesinin harcamalarına bakmak için taktıkları yeni gelinin tatlı telaşı pembiş gözlüklerini çıkarmalarını öneriyoruz.

'Meghan’ın yeni evine ev hediyesi alamadım', 'Ay aman çocuk da doğdu, bi çeyreğimizi takamadık' diye hayıflananlar, üzülmeyin! Üzerinize düşeni fazlasıyla yaptınız. Şimdi sıra o fazlalıkları geri almakta!

İlgili haberler
İngiltere’de kadınlar Daymer’in etkinliklerinde bi...

Şiddet ‘en gelişmiş, en ileri’ diyebileceğimiz ülkelerin de gündemi... Kadınlar dünyanın her yerinde...

İngiltere’de evde bakım işçilerinden Meclis üyesin...

İngiltere’de evde bakım işçilerinin ücretlerinin düşmesine ve çalışma şartlarının ağırlaşmasına nede...

İngiltere: Sağlık çalışanı taşeron işçiler ‘eşit z...

Liverpool Kadın Hastanesindeki UNISON sendikası üyesi kadınlar, NHS’nin aynı işi yapan kamu personel...