Seçim 2023
Kadınlara erkeklerden daha az ücret verilmesi yasaklandı
İzlanda ücret eşitsizliğini ortadan kaldırmak için önemli bir karara imza attı. 1 Ocak’tan itibaren işyerlerinin kadınlara erkeklerden daha az maaş vermesi yasaklandı.

İzlanda’da ücret eşitsizliğinin ortadan kaldırması için hazırlanan yeni yasa, parlamentonun yarısını oluşturan kadın meclis üyelerinin çabasıyla 1 Ocak’tan itibaren işverenlerin erkek çalışanlarına kadın çalışanlarından daha fazla maaş ödemesi yasaklandı. 323 bin nüfusa sahip İzlanda’daki bütün partiler yasayı destekledi.

Yasa önergesine göre hem devlet hem de özel işyerleri, kadın ve erkeklere eşit ücret ödediklerine ilişkin bir sertifika almak zorunda. Sertifikayı alamayan işyerleri cezalandırılacak.

DÜNYADA İLK
İsviçre ve ABD’nin Minesota eyaletinde de benzer yasalar uygulanmaya konmuştu. İzlanda ise uygulamayı zorunlu hale getiren ilk ülke oldu. Yeni yasanın yürürlüğe girmesi, İzlanda’nın 2022 yılına kadar ücret eşitsizliğini tamamen ortadan kaldırma planının bir parçası.

Dünya Ekonomik Forumu’nun (WFE) 2017 yılında yayınladığı Küresel Cinsiyet Uçurumu Raporunda, son dokuz yılda olduğu gibi, İzlanda cinsiyet eşitliğini en çok barındıran ülke olarak raporda yer aldı. Ücret eşitsizliğini tamamen ortadan kaldırma amacını Mart 2017’de ilk kez açıklayan İzlanda Eşitlik ve Sosyal İşler Bakanı Thorsteinn Viglundsson, “Eşitlik insan hakkıdır. İşyerinde erkek ve kadınlara eşit şekilde davranılması gereklidir. Bu hedefi gerçekleştirmek için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız” demişti.

TIKLAYIN: İzlanda’da kadınlar 42 yıldır eşit işe eşit ücret için mücadele ediyordu.


İlgili haberler
Hastabakıcı Kristine ‘denk işe eşit ücret’ davasın...

Kökü 1950’lere dayanan bir dava yıllarını huzurevinde hastabakıcılık yaparak geçiren Kristine Bartle...

GÜNÜN RAKAMI: Eşit işe eşit ücret yüz yılın mesele...

1952’de Birleşik Krallık’ta kadınların aynı işi yaptıkları erkeklerle aynı ücreti alması kararı alın...

GÜNÜN BELLEĞİ: İzlanda’nın en aktif yanardağı

24 Ekim 1975’te İzlanda’da hayat normal seyrinde akmayı bıraktı. Çünkü o gün ülkenin yarısını oluştu...