Seçim 2023
Suudi kadınlar artık restoranlara erkeklerle aynı kapıdan girebilecek
Suudi arabistan Hükümetinin aldığı son karara göre kadınlar, erkeklerle birlikte aynı kapıdan geçerek restorana girebilecek.

Suudi Arabistan'da restoranlardan artık, kadınlar ve erkekler için ayrı giriş kapıları bulundurmaları istenmeyecek. Hükümetin aldığı son karar uyarınca kadınlar, erkeklerle birlikte aynı kapıdan geçerek restorana girebilecek.

Suudi Arabistan Belediyeler Bakanlığı’ndan pazar günü yapılan açıklamada, artık bu konuda kararın işletme sahiplerine bırakılacağı belirtildi. Ülkede bugüne kadar restoranlarda iki ayrı giriş kapısı olması zorunluydu. Bu giriş kapılardan birini aileler ve kadınlar, diğerini ise erkekler kullanıyordu. Suudi Arabistan'da bir süredir çok sayıda restoranda ve kafede bu kuralın esnetildiği gözlenmişti.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, ülkede son dönemde bir yandan muhaliflere baskının arttığı, diğer yandan ise bir dizi sosyal reformun gerçekleştirildiği görülüyor. Suudi Arabistan'da bu yıl kadınlara yanlarında erkek olmadan araç kullanabilme ve pasaport alabilme izni verilmişti.

Geçen yıla kadar Suudi kadınların araç kullanmaları yasaktı. Aktivistler ise Suudi Arabistan'da hâlâ kadınlara yönelik çok sayıda ayrımcı uygulama olduğunu, bazı kadın hakları savuncularının da gözaltına alındığını söylüyor.

İlgili haberler
GÜNÜN TARİHÇESİ: Suudi Arabistan’da kadın hakları

Suudi Arabistan kadın hakları açısından karnesi en kötü ülkeler arasında. Ancak kadınların verdiği m...

GÜNÜN GÜZEL HABERİ: Suudi Arabistan’da kadın hakla...

Suudi Arabistan'da kadın haklarını savunma amacıyla internette yeni bir radyo kanalı kuruldu. Yayını...

GÜNÜN İLKİ: Suudi Arabistan’ın ilk kadın haber spi...

Suudi Arabistan’da ilk kez bir kadın, spiker olarak haber bülteni sundu.