Gıda-İş Sendikası

Gıda işçileri arasında düşük ücretlere karşı memnuniyetsizlik yayılıyor | Gıda-İş Genel Başkanı Olcay Ozak konuğumuz

Geçim sıkıntısının, sürekli artan enflasyonun gıda işçisi kadınlara nasıl yansıdığını, ek zam taleplerini Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Olcay Ozak ile konuştuk.

DİSK/Gıda-İş: Okullarda 1 öğün ücretsiz yemek her çocuğun hakkıdır

DİSK/Gıda-İş Genel Sekreteri Olcay Ozak sağlıklı ve doyurucu beslenmenin her çocuğun hakkı olduğunu belirterek ‘Devlet okullarının bütün kademelerinde ücretsiz yemek verilmesi uygulanmalıdır’ dedi.

Kahvenin 40 yıl hatırı var, Detay Kahve’de işçinin değeri yok!

Kahve Dünyası’na kahve üreten Detay Kahve fabrikasında işçilere adeta köle muamelesi yapılıyor. Sendikalaşmak işten atılma sebebi. Gıda-İş Sendikası işçileri emeğine sahip çıkmaya çağırıyor.

Eyüp Devlet Hastanesi yemekhanesinde işçiyi atıp öğrenciyi sömürüyorlar

Eyüp Devlet Hastanesi yemekhanesinde işten atılan işçilerin boşluğunu MESEM projesi kapsamındaki öğrencilerle doldurdular. Sendikalar, işten atmaların ve öğrenci sömürüsünün son bulmasını istedi.

DİSK ve Gıda İş'ten 25 Kasım açıklaması: 'Her alanda eşitsizliği kaldırmak için mücadeleye'

DİSK'li kadınlar 25 Kasım için İstanbul Beşiktaş'ta bir araya geldi, Gıda İş sendikası Genel Sekreteri Olcay Ozak yazılı basın açıklaması yayınladı.

İşçilerin birliğinin patrona nasıl korku saldığının bir örneği: Özgörkey

İşverenle birlik olup işçiyi saf dışı bırakan sendikaya, kötü koşullara, düşük ücrete karşı birleşen, kendi iradesini ortaya koyup sendikasını seçen Özgörkey işçilerinden örnek olacak mücadele…

Sendikalaşan işçiye ücretsiz izin dayatması

Manisa’da bulunan yoğunlukla kadın işçinin çalıştığı Uçantay fabrikasında, Gıda-İş’te sendikalaşan işçiler ücretsiz izne çıkarıldı.

DİSK Gıda-İş: İstanbul sözleşmesinden çekilme kararı kabul edilemez!

DİSK Gıda-İş Sendikası Genel Sekreteri Olcay Ozak yayımladığı basın metniyle İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararına tepki gösterdi.

Gıda-İş Sendikası: Prim şartı aranmaksızın analık ödeneği hakkı tanınsın

Gıda İş Sendikası yaptığı açıklamada Meclise seslenerek, hamile işçilerin analık ödeneği alması için ‘90 gün prim’ ödemesi koşulunun kaldırılmasını istedi.

‘Sennur Sezer Emek-Direniş Şiir ve Öykü Ödülleri’ için başvurular başladı

DİSK/Gıda-İş Sendikası ve Manos Kitap tarafından Sennur Sezer anısına düzenlenen ‘Sennur Sezer Emek-Direniş Şiir ve Öykü Ödülleri’ için başvurular başladı.

Pandemiyle kadın işçilerin sorunları derinleşti: Angarya, ücret eşitsizliği, yoksulluk

Pandemiyle birlikte kısa çalışmadan yararlanan, ücretsiz izne çıkarılan kadınlar bu sorunlarla baş etmeye çalışırken kadınlarla erkekler arasındaki ücret eşitsizliği de büyüyor. Peki ne talep etmeli?

Gıda işçisi kadın: Fabrikada sabun yok, ‘Sabunu evden getirin’ dediler

‘Arkadaşlarımla görüşüyorum. Onlar da korkuyorlar ama mecburlar, gitmekten başka çareleri yok yani. Ya şu anda beni bile çağırsalar ben bile gitmek zorundayım. Başka çarem yok.’

Kadın işçiler için özel önlemler şart!

Gıda İş Sendikası korona salgınının yarattığı ağır ve sağlıksız çalışma koşullarında kadın işçiler için özel önlemler almanın zorunlu olduğuna dikkat çekti.

Gıda işçisi kadınlar 8 Mart’ta buluştu

Gıda işçisi kadınlar bir araya geldi; ‘Sendikalaşmak, birlikte hareket etmek, birlikte sokağa çıkmak bizim için çok önemli.’

Gıda-İş Rize’de Çaykur işçisi kadınlarla buluştu

Gıda-İş Sendikası, 8 Mart dolayısıyla Rize’de kadın işçilerle buluştu. Gıda-İş Genel Sekreteri Olcay Ozak’ın katıldığı toplantıda sınıf mücadelesinde kadınların rolüne dikkat çekildi.

DİSK Gıda-İş Sendikası ÇAYKUR işçisi ve çay üreticisi kadınlarla buluşuyor

Gıda-İş Genel Sekreteri Olcay Ozak’ın katılacağı etkinlikte, ÇAYKUR işçisi ve çay üreticisi kadınlar sorunlarını, taleplerini, çözüm önerilerini konuşacak.

DİSK Gıda-İş Sendikası gıda işçisi kadınlar buluşuyor

DİSK Gıda-İş Sendikası, 8 Mart’a giderken gıda işçisi kadınlarla buluşuyor.

GÜNÜN DİKKATİ: Kadın cinayetleri önlenebilir; tek başımıza değil, örgütlü bir şekilde!

Gıda İş Sendikası Genel Sekreteri Olcay Özak yaptığı açıklamayla Ceren Özdemir cinayetine ilişkin, ‘İhmaller Ceren’i hayattan kopardı. Cinayetler önlenmiyor, sorumlular hesap versin’ dedi.

Gıda-İş: Eşitlik sağlanmadıkça şiddetle mücadele edilemez!

Gıda-İş’ten 25 Kasım bildirisi: Kadınların her alanda yaşadığı sorunlara acil çözümler bulunmalı!

Gıda-İş: ÇAYKUR, emeğiyle çayı var eden kadınlarındır

ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu’nun sözleri kadınların tepkisine yol açtı. Gıda-İş Sendikası Sütoğlu’nun sözleri üzerine bir açıklama yayımladı.