Derneğimizi sahiplenen kız kardeşlerimize söyleyecek sözümüz var
Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği 4. yılını kutluyor. Ekmek ve Gül’e yazan kadınlar dernekle birlikte fabrikaya, eve, mahalleye, sokağa taşıdıkları dayanışmayı anlattı.

Esenyalı’da 2013 yılında “Bir Şey Yapalım, Yan Yana Gelelim, Birlik Olalım” sözünün coşkusuyla, dayanışma ile kurduk derneğimizi. Yüzlerce kadının hayatına dokunduk, dokunduğumuz her kadın işin bir ucundan tuttu. Kimi evinde düzenlediği toplantılarla kadınlarla buluşmamızı sağladı. Kimi yaşadığı şiddet dolu hayatı arkasında bırakarak bizimle birlikte yürümeyi seçti. “Kız kardeşlik köprüleri” kurduk savaştan kaçarak ülkemize sığınan kız kardeşlerimiz için. Yaşama hakkımızı ve özgürlüğümüzü yok sayanlara hayır demek, dayanışmayı büyütmek için düzenlediğimiz 8 Mart etkinliklerinde yüzlerce kadınla buluştuk. Artan istismar olaylarına karşı çocuklarımızı koruyabilmek için eğitimler de düzenledik.
Şiddet ve yoksullukla dolu bir hayatı bize hak görenlere, “sus, otur, senin adına her kararı ben alırım” diyenlere karşı gücümüzü birleştirdik. Baskıyı artıran, şiddeti aklamaya çalışan, kazanılmış haklarımıza el koyanlara, fikrimiz sorulmadan, önerimiz alınmadan hazırlanan yasa değişikliklerine hayır demek ve birlikte mücadele etmek için bir araya geldik. Ve devam ediyoruz yolumuza...
4 yıldır;
Bizimle dayanışmayı büyüten yol arkadaşlarımıza,
Gönüllü olarak derneğimizde düzenlediğimiz atölyelerde bize destek veren eğitimcilere, psikolog, sosyolog ve avukat arkadaşlarımıza,
Mektuplarımızı, etkinliklerimizi sizlerle paylaşan Ekmek ve Gül ekibine,
Bizlerle kendisinin ya da en yakınındaki kadının yaşadığı şiddeti paylaşmak, sorunlarına çare bulabilmek için bir araya gelen tüm kadınlara,
Derneğimizi sahiplenen kız kardeşlerimize söyleyecek sözümüz var; İyi ki varsınız!
Derneğimizin açılışında şiirleriyle yanımızda olan Sennur Sezer’i ve zamansız kaybettiğimiz yoldaşımız Gürcü Dikmeci’yi sevgi ve özlemle anıyoruz.


ESENYALI KADIN DAYANIŞMA DERNEĞİ DENİLDİĞİNDE...

YALNIZ OLMADIĞIMIZI GÖRDÜĞÜMÜZ BİR ADRES
Şirvan DEMİRCİOĞLU

Kimilerine göre şehrin ücra semtlerinden birinde sokak arasında bir kadın derneği olarak görünse de kadınlar için bir yardım eli. Aynı zamanda ayakta durabilme savaşının en sağlam destekçisi. Tanışalı birkaç yıl olmasına rağmen sadece benim bildiğim dokunduğu sayısız hayat var. Bunları sadece “adımız duyulsun” diye yapmıyorlar. İçtenlikle “Ne kadar çok kadına destek olabiliriz? Ayakta durabilme çabalarına ne kadar çok destek olabiliriz?” diye tüm imkanları zorlayan hatta imkansızlıklar içinden mucizeler yaratan bir dernek.
Bizim gibi ücra semtlerde yaşayan kadınların dertlerini anlatacakları bir psikolog, sosyolog bulmak oldukça zor. Çünkü çoğu kadın maalesef mahallenin dışına bile çıkamıyor. Derneğimiz kadınların sorunlarına, kimseye anlatamadıklarına çare olmak, yalnızlıklarına son vermek için gönüllü psikolog, sosyolog, avukat ve doktorlarla buluşmasını sağlayan bir güven eli aynı zamanda.
Hayatın bu zorluklarına rağmen kadınlara gülmeyi de unutturmuyorlar. Etkinlikler, sanatsal çalışmalar, Müzik, resim atölyeleri dönemsel olarak verilen kurslar da ayrı bir katkı kadınların ve çocukların hayatı için.
Kadınlar aslında bu hayatın en güçlü varlıkları. Ama dünyadaki sistem, erkekler ve gerici zihniyetler, kadınlara uyguladıkları şiddet, eziyet ve zorbalıkla bu gücü yok etmeye çalışıyor. Yenilgiler olsa da tekrardan ayağa kalkmak, yeniden dirilmek kadının gücünün yok edilemediğini gösteriyor. Kadınların birbirlerine uzattığı elleri ve destekleri gösteriyor ki aslında hiçbir kadın yalnız, çaresiz, umutsuz değil. Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği her zaman kadınlara uzanan bir dost eli, sonsuz bir güvenle elinizi uzatabilir ve sığınabilirsiniz.

DAYANIŞMA VAR OLDUKÇA…
Necla GÖÇER
Ben şimdi bir çocuklu ve hamile bir kadın olarak dernekten biraz uzak kalsam da zamanım oldukça çalışmalara katılmaya çalışıyorum. Bu arada, bunca güzel çalışmaya rağmen zaman zaman derneğimize karşı olumsuz görüş ve ufak tefek saldırılar da olmuyor değil. Bu tutumlar tabii ki bizi korkutmuyor. Bizler dayanışmamız ve mücadelemiz var oldukça biz hep burada olacağız. Geçen bu 4 sene içinde daha çok güçlendik. Önümüzde daha çok uzun zaman var.

FABRİKADAKİ ŞİDDETE KARŞI BENİ GÜÇLENDİRDİ
ŞİMDİ BEN KADINLARI GÜÇLENDİRİYORUM
Nuray BAYRAKLI

Ben çalıştığım fabrikada ustabaşının tacizi ve hakaretine, sonra da fiziksel şiddetine uğramıştım. Ne işyerindeki sendika temsilcisi ne de üyesi olduğum sendika kılını bile kıpırdatmadı, çok zoruma gidiyordu. Ben de fabrikadan başka bir arkadaşın aracılığıyla dernekle tanıştım. “O dernekteki kadınlar bir yol bulur” dedi. Gerçekten de bulduk. Hiç tanımadığım bu kadınlar benim için inanılmaz bir dayanışma sergilediler. Ustabaşı işten çıkarıldı. Bu dayanışma ve mücadele sayesinde kazandım. Artık ben de bulunduğum yerde hiçbir haksızlığa göz yummuyor ve mücadele ediyorum. Doğum günün kutlu olsun! Seni kuran kadınların hepsi benim kız kardeşim oldular, iyi ki varsınız.

BİR TANIŞTIM, HAYATIM DEĞİŞTİ! ŞİMDİ BİR BAŞKAYIM
Fatma ÖZTÜRK
Çok kalabalık olduğunu söyledikleri İstanbul’da ben yapayalnızdım. Ama artık yalnız değilim. Darda mıyım, hasta mıyım ya da canım eğlenmek mi istiyor; bir bakıyorum yanımdalar. Sadece bana mı? Hayır; dokunabildikleri bütün kadınlara. Bir tanıştım, hayatım değişti, şimdi bir başkayım. İyi ki hayatımdasınız!

İYİ OLACAK HASTANIN DOKTOR AYAĞINA GELİR
Dernek üyesi bir kadından

Ben 20 yıllık kangren olmuş evliliğimi bitirmek zorunda kaldım. Neden, niçin uzun hikaye. 20 sene evvel nasıl geldiysem öyle çıktım o kapıdan, sadece yaradana sığınarak, iki çocuğumla. Yeni hayat kurmak, sıfırdan yuva yapmak maliyetli ve zor. Çok şükür eksikliklerimiz olsa da çocuklarla beraber üstesinden geldik. Ben evi ayırmıştım ama resmi olarak nereden nasıl başlayacağımı, haklarımı bilmiyordum. Hayat tesadüflerden mi ibaret yoksa iyi olacak hastanın ayağına doktor kendi gelir mi demeli, bilmem. Bu zor günlerde işyerimde Yüksel hanım bana Esenyalı Kadın Dayanışma Derneğinden söz etti. Gönüllü çalışan avukatları, psikologları olduğunu, ihtiyaç duyan her kadına dayanışma eli uzattıklarını dile getirdi. Gönüllü çalışan avukat haklarımı detaylı bir şekilde anlattı, gördüm ki aslında yalnız değilim. Her insan saygı ve sevgiyi hak eder.
Esenyalı Kadın Dayanışma Derneğine çalışmalarında başarılar dilerim.

AŞILAMAYACAK DUVAR YOK ARTIK BİZE!
Yüksel YILDIZ
2013 yılı yazında Gezi süreciyle birlikte mahallede kadınlarla birlikte yapmış olduğumuz park forumlarıyla birlikte dernek kurma fikri gelişti. İşimiz zordu, biliyorduk. Ama kararlıydık ve başardık.
İlk yıllarımızda çok acemiliklerimiz oldu. Bugün geçmişe baktığımda kadınlarla birlikte öğrenerek değiştiğimizi, dayanışmayı büyüttüğümüzü görüyorum
Kadınlar olarak birbirimize ihtiyacımız vardı. Çünkü hayatımızda şiddet, taciz, işsizlik ve daha birçok sorun vardı. Aslında mahallemizde yaşadıklarımız ülke gündeminde yaşananlarla aynıydı. Biz küçük bir mahallede kadınlar olarak bir araya geldik. Biliyorum ki birçok kadın arkadaşımız da kendi küçük mahallelerinde dernekleşerek, bir araya gelerek birçok sorunu birlikte aşacaklar.
Her şeyin çıkarsız olduğunu, sevginin, dostluğun, yoldaşlığın, kız kardeşliğin, bir araya gelmenin bizim için ne kadar önemli olduğunu dernekle öğrendik. Biz kadınlar bir araya gelince hayatlarımızda aşılmadık duvar, engel kalmayacaktır. Yeter ki birlik olalım, yan yana gelelim, dayanışmayı büyütelim.

İlgili haberler
Artık başkaldıran bir Mizgin var

Mizgin Ekmek ve Gül'ün değiştirdiği, Ekmek ve Gül'ü değiştiren kadınlardan biri. Onun hikayesi, bugü...

Esenyalı'dan kadınlar Ekmek ve Gül'de

Esenyalı'dan kadınlar canlı yayında gündemi ve referandumu konuşuyor. Siz de sosyal medya hesaplarım...

Esenyalılı kadınlardan Helin için mahallede eylem

Pendik’te geçtiğimiz cuma günü okuduğu lisenin önünde Mustafa Yetgin isimli erkek tarafından pompalı...