‘Direnmekten vazgeçmeyin’
Ceren Özdemir’in ölümünün ardından bir şarkı yazan 16 yaşındaki Arjinnes her sokağa çıktığında ölüm korkusu yaşadığını söylüyor ve kadınlara sesleniyor: Direnmekten vazgeçmeyin.

Merbaha, ben Arjin Zelal Esen. Ceren Özdemir’in ölümünün ardından yazdığım ve söylediğim, Ekmek ve Gül’de yayımlanan ‘Ölüyoruz’ şarkısı üzerine yazıyorum sizlere...

Kısaca şarkının hikayesinden bahsetmek istiyorum. Çok yorgun olduğum bir günün gecesinden erkenden uyumuştum, uyandığım anda Ceren Özdemir'in öldürüldüğünü öğrendim. Benim gibi sanat ile uğraşıyordu. Üniversiteye gittiğimi, öğrencilerimin olduğunu hep hayal ederim. Öğrencileri ile olan fotoğraflarını gördüm. Bir anda ağlamaya başladım. Aklımdan çıkmadı. Birkaç gün sonra doğum günü olduğunu fark ettim, onun için paylaşılan yazılar, fotoğraflar yeniden ağlattı beni. Tiyatroya gitmek istiyordum o sıralarda. Ama saatin geç oluşu ve yaşımın küçük oluşundan ötürü ailemin içi rahat etmiyordu.

“Ben de ölecek miyim?” dedim kendi kendime. Onlarca hayalim varken, sahnelerde şarkı söyleyerek varolmak istiyorken ben de ölecek miydim? Söylediğim şarkıları paylaşıp insanlar benim de katilime lanet mi edeceklerdi? Gitarımı aldım, “Yarın ben de ölecek miyim?” dedim. İşte ağlaya ağlaya yazdım, tüm satırları. Aklımda Ceren Özdemir, Güleda Cankel, Şule Çet, Emine Bulut ve Lucretia gibi katledilen binlerce isim daha... Yüzleri, yaşama sevinçleri, ellerinden alınan hayatları canımı acımaya başladı. 16 yaşındayım ben. 16 yaşında tüm bunları hissetmek zorunda mıydım? Neden sokakta bana bir şey olacak mı korkusuyla, eve adımımı atana kadar ölüm korkusuyla cebelleşiyorum? Vahşice katledilen onlarca kadın gibi ‘Ben de mi öleceğim’ diye düşünüyorum. 16 yaşında bir kız çocuğu neden aynı yaştaki bir oğlan ile aynı saatlerde aynı yerlerde bulunamıyor? Neden giyinirken “Acaba bunu giyersem tacize uğrar mıyım?” demek zorunda kalıyorum? Neden ölürsem sosyal medya hesaplarıma bakıp, “Zaten hak etmiş” diyecekler mi diye düşünüyorum.

Yalnızca bizlerin var olduğunu anlayın istiyorum. Kadınlar, LGBTİ+’lar, özellikle de translar ve toplumsal cinsiyet normlarına uymayı reddeden tüm insanlar! Bizler varız ve var olmaya devam edeceğiz. Sizler bunu kabulleneceksiniz. Cesaretimi, direnen tüm kadınların cürretiyle kuşattım. Lütfen direnmekten vazgeçmeyin. Çünkü biz birlik olunca güzeliz. O zaman öyle diyelim, “Hep birlikte daha güçlü!” Küçük bir kızın yüreğinden gelen bu sese kulak verdiğiniz için teşekkür ederim. Kadınların, ezilenlerin ve direnenlerin sesi olmak için verdiğim çabanın anlam bulmasını sağladığınız için teşekkür ederim.İlgili haberler
Ceren Özdemir cinayetinin ardından kadınlar öfkeli...

Ordu'da, evinin önünde bıçaklanarak öldürülen 20 yaşındaki Ceren Özdemir cinayetine kadınlar sosyal...

Ceren Özdemir’in bu bakışını #HepimizBiliyoruz!

Ceren Özdemir’in bakışının yer aldığı videonun ardından kadınlar #HepimizBiliyoruz etiketiyle takip...

GÜNÜN ŞARKISI: Arjinnes’ten: Ölüyoruz!

Her gün bir kadın cinayetiyle başlıyoruz güne, her gün aynı endişeyle bitiriyoruz günü: Yarın ben de...