17 yaşındaki Gamze Açar’ın ölümüne dair davada ATK’den yeniden rapor istenecek
İş görüşmesi için götürüldüğü otelin penceresinden şüpheli şekilde düşerek hayatını kaybeden Gamze Açar’ın davasında İstanbul ATK’den yeniden rapor alınmasına karar verildi.

Ankara’nın Kızılcahamam ilçesinde lise öğrencisi Gamze Açar’ın (17) iş görüşmesi için gittiği termal otelin 5’inci katından şüpheli şekilde düşerek hayatını kaybetmesiyle ilgili 4’ü tutuklu 5 sanığın yargılandığı davada, İstanbul Adli Tıp Kurumu’ndan yeniden rapor alınması kararlaştırıldı.

Gamze Açar, devre mülk satışı yapan firma adına internette verilen satış danışmanı ilanında yer alan numarayı aradı. Açar, firmada çalıştığını ileri süren 3 kişi ile iş görüşmesi için Kızılay’da buluştu. 3 kişi, Gamze Açar’ı Kızılcahamam ilçesinde odaları devre mülk olarak kiralanan termal otele götürdü. Açar, resepsiyondaki görevliden gizli bir şekilde 5’inci kattaki odaya götürüldü. Gamze Açar, cumartesi günü sabaha karşı odanın penceresinden düşerek hayatını kaybetti. Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında Açar’ın otelde görüştüğü ve kendilerini devre mülk şirketi çalışanları olarak tanıtan 5 kişiden Rıza Doğan, Mehmet Doğan, Mustafa Emre Demiral ve Emre Eker tutuklandı, Hüseyin Emre Gürgen ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

SANIKLAR TAHLİYE TALEBİNDE BULUNDU

Ankara Batı Adliyesi 2’nci Ağır Ceza Mahkemesinde 5 sanık hakkında “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma”, “çocuğun nitelikli cinsel istismarı” ve “kasten öldürme” suçlarından ağırlaştırılmış ömür boyu ve 63’er yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın görülmesine devam edildi. Duruşmaya sanıklar, taraf avukatları ve Gamze Açar’ın yakınları katıldı. Mahkeme, daha önce İstanbul Adli Tıp Kurumunda talep edilen raporun dosyaya girdiğini belirterek, raporla ilgili taraf avukatlarına söz verdi.

Açar ailesinin avukatı Ali Fatih Çetin, rapora göre Gamze Açar’ın iç çamaşırında sanıklara ait DNA örneğine rastlanılmadığını ancak başka bir kişinin DNA örneğinin bulunduğunu belirterek, bu kişinin dosya tanıklarından Okan O. olabileceği ihtimaline karşın hakkında suç duyurusunda bulunulmasını talep etti. Avukat Çetin ayrıca raporda eksiklikler bulunduğunu, Açar’ın nazal sürüntü örneklerinin sanıklarınki ile karşılaştırılmamış olduğunu, bu yönden yeniden rapor alınmasını talep etti.

Sanık avukatları ise raporda sanıklara ait cinsel saldırı yönünden bir delil bulunmadığını, raporun yeterli olduğunu belirterek, tahliye talebinde bulundu. Bazı sanık vekilleri de kovuşturmanın genişletilerek olay yerinde keşif yapılmasını talep etti. Söz verilen sanıklar ise suçlamaları kabul etmeyerek tahliye talebinde bulundu.

MAHKEME RAPOR TALEBİNİ KABUL ETTİ

Taraf avukatlarının taleplerinin ardından ara kararını açıklayan mahkeme, Açar ailesinin avukatı Çetin’in, yeniden rapor alma talebini kabul etti. Okan O., hakkında suç duyurusu bulunulması yönündeki talep ile sanık avukatlarının kovuşturmanın genişletilmesi yönündeki taleplerini reddeden mahkeme, sanıkların tutukluluğunun devamına karar vererek, duruşmayı erteledi.

Fotoğraf: Ekmek ve Gül 

İlgili haberler
17 yaşındaki Gamze’nin ölümünde 5 kişiye ağırlaştı...

İş görüşmesi için gittiği otelin penceresinden düşerek hayatını kaybeden 17 yaşındaki Gamze Açar’ın...

Gamze Açar Davası| Anne Açar: Kızımı iş bulma vaad...

Ankara Kızılcahamam’da iş görüşmesi için gittiği termal otelin 5’inci katından şüpheli şekilde düşer...

Gamze Açar’ın duruşmasında uyuşturucu iddiaları çü...

Gittiği iş görüşmesinde tecavüze maruz bırakılan ve otelin balkonundan atılarak öldürülen Gamze Açar...

Gamze Açar’ın katledildiği otelin çalışanı: ‘Kızı...

İstismara maruz kalan Gamze Açar’ın katledildiği oteldeki çalışan Ö.E., ifadesinde, ‘Birinci erkek s...

Gamze Açar davası ertelendi

İş görüşmesine gittiği otelde 5 erkek tarafından istismara maruz kaldıktan sonra otelin 5’inci katın...

Gamze Açar davasında ATK raporu beklenecek

Gamze Açar’a cinsel saldırıda bulunarak katleden faillerin yargılandığı davada, ATK raporunun beklen...